Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Internare minor dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Internare minor dupa divort

Buna ziua,
As avea o intrebare referitoare la situatia de dupa divort cu minori daca este obligatoriu prin lege in a anunta pe celalalt parinte de faptul ca minorul este internat.
Multumesc.
Este obligatoriu dacă ambii părinți exercită autoritatea părintească în comun, potrivit art. 503 din NCC, și art. 36 alin. 3 din LEGEA 272/2004 republicată în martie/2014.
E nu doar obligatoriu. E in primul rand normal! Temeiul de drept il gasiti si L 257/2013, de protectie a copilului., art 36 alin(3): In sitiuatia in care ambii parinti exercita autoritatea parinteasca, dar nu locuiesc impreuna, deciziile importante, precum cele referitoare la alegerea felului invataturii sau pregatirii profesionale, tratamente medicale complexe sau interventii chirurgicale, resedinta copilului sau administrarea bunurilor, se iau numai cu acordul ambilor parinti.
Este evident ca daca se afla in spital e vorba de un tratament medical complex si ca dvs trebuia fie sa fiti consultat, fie, daca a fost vorba de o urgenta, macar informat!
proastasatului, utilizator
Ce înseamnă "tratament medical complex"? Un individ poate fi internat la spital pentru că are febră 40 sau peste, pentru a nu face convulsii.Febra o poate avea din cauza unui roşu în gât sau unei viroze; dacă duci copilul la urgenţă cu aşa febră, automat îl internează, chiar dacă a doua zi s-a restabilit.
Nu cred că în situaţiile de urgenţă, oricare părinte are dreptul de a refuza tratamentul sau se poate aştepta până când părintele nerezident îşi dă acordul. Părerea mea.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Totusi intrebare in continuare: unde se reclama asta?
claudiuferlai, utilizator
La judecatorie.