Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie Anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie Anticipata

Buna ziua tatal meu sa nascut pe 23 01 1955 , are 11 ani si 8 luni pana in 1990, este pensionar de boala 1994 - 2000 grad 3 de invaliditate, pensionar de boala de grad 2 de invaliditate din anul 2000 pana in prezent, iar de 6 ani are grad de handicap accentuat, boala provine de la nastere, na efectuat nici stagiul militar din cauza handicapului vizual.
Mentionez ca a fost revizuit de comisia centrala pe tara 1983 si inca odata in anul 1986 si mia fost acordat gradul 3 de invaliditate, la vremea respectiva ia fost refuzata pensia pe motiv ca boala este preexistenta datei incadrarii in munca
Intrebarea este daca poate beneficia de o reducere de varsta pentru a iesi la pensie definitiv
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 65 de ani.