Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... pasi simpli de urmat pentru a inchiria uscatorul?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

pasi simpli de urmat pentru a inchiria uscatorul?

din ce am citit pe acest forum, uscatorul nu poate fi vandut ci doar: inchiriat, concesionat sau dat in folosinta.
administratorul asociatie nu prea a fost in stare sa ma lamureasca ce trebuie facut ca sa inchiriez uscatorul.

puteti va rog sa-mi spuneti, pasii (simpli cred) care ar trebui facuti (de mine, de administrator) ca sa reusesc sa inchiriez acel uscator? (acord, avize, semnaturi, etc etc). cine stabileste chiria? pe ce baza? valori maxime ale chiriei?

mentionez ca din partea majoritatii locatarilor exista vointa ca acel uscator sa fie inchiriat, pentru ca banii rezultati sa fie folositi in mici renovari (de fapt majoritatea locatarilor ar vrea chiar sa vanda spatiul :D)
Trebuie stabilit in cadrul adunarii generale faptul ca spatiile comune se pot inchiria. Se asteapta o perioada rezonabila pentru adunarea ofertelor - poate sunt si altii interesati de acel spatiu - si se alege cea mai mare. Puteti de asemenea sa specificati in hotarare posibilitatea de a se inchiria cu prioritate unei persoane din asociatie in fata unei alteia din afara, dar la valoarea cea mai mare a ofertelor.
Incheiati contractul de inchiriere cu asociatia (reprezentata de presedinte) pe un termen mai mare in care sa stipulati si eventuala majorare a chiriei (raportata la rata inflatiei, pe baza unui procent etc.) si cam atat cred.
Nu exista stipulate nicaieri valori maxime sau minime ale chiriei - se stabileste pe baza cererii si ofertei.
Eu as incepe prin a formula o cerere.
Adunarea generala va trebui sa isi dea acordul dupa convocarea sedintei si stabilirea drept sarcina a comitetului inchirierea acestui spatiu.
Apoi in sedinta comitetului executiv se pune in aplicare hotararea adunarii.
Daca se aproba .... sunt doua posibilitati:
Daca aveti documentatii cadastrale, dezmembrari samd ...si respectiva camera este individualizata puteti merge la notar..
Daca nu aveti asa ceva .. puteti face un contract de inchiriere -eventual redactat de un avocat - pe acest spatiu incheiat intre dvs. partile.
apaidiu a scris:

Eu as incepe prin a formula o cerere.
Adunarea generala va trebui sa isi dea acordul dupa convocarea sedintei si stabilirea drept sarcina a comitetului inchirierea acestui spatiu.
Apoi in sedinta comitetului executiv se pune in aplicare hotararea adunarii.
Daca se aproba .... sunt doua posibilitati:
Daca aveti documentatii cadastrale, dezmembrari samd ...si respectiva camera este individualizata puteti merge la notar..
Daca nu aveti asa ceva .. puteti face un contract de inchiriere -eventual redactat de un avocat - pe acest spatiu incheiat intre dvs. partile.

Daca toti proprietarii din acel imobil sunt de acord cu instrainarea acelui uscator atunci apelati la un cadastrist care sa faca un cadastru individualizat al spatiului si verificati daca toti proprietarii au cadastru si intabulare fiindca vor trebui facute dezmembrari separate pentru fiecare apartament in parte! Procedura este simplaȘ fiecare va va vinde cota parte indiviza din acel spatiu comun individualizat prin cadastru!:)
SUCCES!=D>
apaidiu a scris:

Eu as incepe prin a formula o cerere.
Adunarea generala va trebui sa isi dea acordul dupa convocarea sedintei si stabilirea drept sarcina a comitetului inchirierea acestui spatiu.
Apoi in sedinta comitetului executiv se pune in aplicare hotararea adunarii.
Daca se aproba .... sunt doua posibilitati:
Daca aveti documentatii cadastrale, dezmembrari samd ...si respectiva camera este individualizata puteti merge la notar..
Daca nu aveti asa ceva .. puteti face un contract de inchiriere -eventual redactat de un avocat - pe acest spatiu incheiat intre dvs. partile.

ca sa inteleg sigur: pentru inchiriere NU este nevoie de aprobarea in majoritate 100% a proprietarilor din acea scara
Nu este nevoie de 100%.
Trebuie ca adunarea generala sa fi hotarat ca spatiile comune sa se inchirieze, nu neaparat acel spatiu, si aceasta hotarare se ia de cu votul majoritatii celor prezenti la adunarea generala statutara.
Trebuie apoi aprobare vecinilor direct afectati (obligatoriu). Daca acestia si-au dat acordul in adunarea generala e suficient, iar daca nu au participat li se poate solicita acordul separat.
Se discuta in comitet si se incheie un contract de inchiriere (pentru maxim 10 ani) sau concesionare (maxim 49 de ani), cu toate clauzele , drepturi si obligatii, conditii de utilizare, scopul inchirierii, conditii de incetare sau reziliere, etc. Se face in 2 exemplare(unul la chirias si unul la asociatie), se inregistreaza la asociatie si nu este nevoie de avizul sau interventia nimanui din afara asociatiei (cadastrist, avocat, finantist, notar, etc ).
Sumele incasate de asociatie nu se imp[oziteaza si se folosesc conform legii.