Forum Discuţii juridice Executare silită Dosar executare
Discuție deschisă în Executare silită

Dosar executare

Buna ziua,

Am avut un credit de nevoi personale in franci elvetieni, pe care nu am mai putut sa il achit. Creditul a fost dat in executare cate un birou executoresc si suma de plata este mult prea mare. Bunuri personale am decat o masina, daca nu am cum sa platesc ce pot executa firmele de executare silita? Gen parinti, frati etc.
Si daca mai se poate face ceva o contestatie, o recalculare a sumei la data impumutului?

Multumesc.
Se pune poprire pe conturi, veti fi executat silit pe bunul mobil ( masina ). Rudele nu vor fi executate silit.
Executarea silita se va face exclusiv asupra bunurilor proprietatea dvs. si a veniturilor personale,contestatia asupra executarii silite se face in termen de 15 zile de cand ati luat la cunostinta de inceperea executarii silite sau,impotriva titlului executoriu oricand, inauntrul termenului de prescriptie a dreptului de a obtine executarea silita.[Art.715(3) NCPC].