Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa timbru de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa timbru de mediu

se poate recupera taxa timbru de mediu platita in 2014? sunt din Tulcea.
Nu.
Pot cere restituirea persoanele care au plătit taxa auto înainte de intrarea în vigoare a timbrului de mediu(adică au plătit în perioada ianuarie 2007 - martie 2013 taxa specială/ taxa pe poluare/ taxa pentru emisiile poluante ).
Citiți acest articol:
www.avocatnet.ro/content/art...

In instanta da. CJUE s-a pronuntat favorabil, in 09.06.2016, in cauza Budisan stabilind incompatibilitatea timrului de mediu cu normele comunitare .
Urmare a acestei hotarari instantele romanesti sunt obligate a pronunta hotarari de inmatriculare fara plata taxei ori de restituire a taxelor platite .