Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatorie si divort cu un cetatean strain
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatorie si divort cu un cetatean strain

Buna ziua! Scriu aici in speranta ca voi gasi un raspuns din partea unor profesionisti.Povestioara este ca m-am casatorit legal pe teritoriul Egiptean cu un cetatean egiptean. Pe perioada casatoriei nu am inregistrat mariajul si la Ambasada Romaniei din Egipt dar nu mai domiciliez acolo si nici nu mai suntem impreuna de ceva ani. Intrebarea mea este daca are vreun efect in statutul civil din Romania. Trebuie sa mai mentionez ca datorita legilor de acolo eu nu am avut voie sa preiau un nume al sotului ci obligat trebuie pastrat numele meu de familie asa cum m-am nascut. De asemeni la expirarea pasaportului atata timp cat ma aflam pe teritoriul egiptean si la solicitarea ambasadei de a reinnoi documentul(pasaportul) , acestia nu mi-au recunoscut cert. de casatorie cand a trebuit sa depun dosarul ptr un pasport nou, mentionandu-mi ca vor fi obligati sa treaca in pasaport ca "necasatorita" datorita faptului ca nu l-am legalizat si la autoritatile romane. La fel si in cazul buletinului. Va multumesc!
Va sfatuiesc sa solicitati aut.romane inscrierea sau transcrierea in tara la locul dvs. de domiciliu a certificatului de casatorie. Certificatul de căsătorie trebuie în prealabil supralegalizat de către 1.Ministerul Afacerilor Externe Egiptean, apoi fie de 2.Ambasada României la Cairo, fie de către 2. Ambasada Rep.Arabe Egipt la Bucureşti şi, în ambele situaţii, de către 3.MAE Român.
Daca ati si divortat deja va trebui sa solicitati la locul de nastere inscrierea mentiunii de casatorie si divort.
Justitiarul711 a scris:

Va sfatuiesc sa solicitati aut.romane inscrierea sau transcrierea in tara la locul dvs. de domiciliu a certificatului de casatorie. Certificatul de căsătorie trebuie în prealabil supralegalizat de către 1.Ministerul Afacerilor Externe Egiptean, apoi fie de 2.Ambasada României la Cairo, fie de către 2. Ambasada Rep.Arabe Egipt la Bucureşti şi, în ambele situaţii, de către 3.MAE Român.
Daca ati si divortat deja va trebui sa solicitati la locul de nastere inscrierea mentiunii de casatorie si divort.

nu m-am facut inteleasa, trebuie sa mai mentionez ca asa mi-e bine, nu vreau sa imi modific statutul care il am, si nu vreau nici in doc. personale sa imi apara cuvantul "casatorit"....intrebarea mai clara era ca daca am fost casatorita si divortata si ne transcriind aceste dcumente vreodata, are vreun efect in viitor, sau ma pot recasatori fara sa intru sub incidenta vreunei legi?sa inteleg ca in "documentatia" romneasca apar ca niciodata casatorita?

Puteti fi acuzata de bigamie.
Car3men a scris:

Puteti fi acuzata de bigamie.

cum sa fie bigamie atata timp cat sunt divortata?

Pt autoritățile române nu ați fost niciodată casatorita, nu mai înregistrați nimic, nu are sens sa va complicați cu înregistrarea căsătoriei și apoi a divortului.