Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impozit succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impozit succesiune

Am inteles ca dupa decesul unuia dintre soti daca se face succesiunea(casa)in primii la 2 ani de la deces nu se plateste impozit pe succcesiune.
Daca se face succesiunea dupa ce au tercut 2 ani care este valoarea acestui impozit ?Este procent din valoarea cladirii ?Daca da cine stabileste aceasta valoare ?Se face evaluare?Este in functie de o anumita grila a notarului?
Va multumesc!
Codul fiscal:

ART. 111
(3) Pentru transmisiunea dreptului de proprietate și a dezmembrămintelor acestuia cu titlul de moștenire nu se datorează impozitul prevăzut la alin. (1), dacă succesiunea este dezbătută și finalizată în termen de 2 ani de la data decesului autorului succesiunii. În cazul nefinalizării procedurii succesorale în termenul prevăzut mai sus, moștenitorii datorează un impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale.

(4) Impozitul prevăzut la alin. (1) și (3) se calculează la valoarea declarată de părți în actul prin care se transferă dreptul de proprietate sau dezmembrămintele sale. În cazul în care valoarea declarată este inferioară valorii minime stabilite prin studiul de piață realizat de către camerele notarilor publici, notarul public notifică organelor fiscale respectiva tranzacție.