Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Salarii majorate functionari publici cu 01 mai 2016
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Salarii majorate functionari publici cu 01 mai 2016

Cum nu am gasit nici o informatie legata de majorarea salariilor pentru functionarii publici incepand cu luna mai 2016, doresc sa va solicit o parere.
Sunt inspector debutant la o primarie din septembrie anul trecut, si am fost incadrat in functie cu salariul de 600*1.77=1062 lei brut, din decembrie 2015, dupa majorarea de 10% prin OUG 35/2015, 1168 lei brut, iar din ianuarie am primit inca 15% spor de calculator, iar salariul brut a ajuns la 1343 lei.
Incepand cu luna mai 2016, pe statul de plata figurez cu 1057 lei net.

Am intrebat contabila daca nu e vreo greseala si mi-a spus ca la calcularea salariului a tinut cont de HG 1017/2015 si de sporul de calculator, mentionand ca in respectiva Hotarare a guvernului, la Art. 2, alin (1) se precizeaza urmatoarele:"Stabilirea salariului de bază sub nivelul celui prevăzut la art. 1 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei, pentru fiecare contract individual de muncă în care salariul minim este stabilit sub cel menţionat în prezenta hotărâre de guvern", iar salariul meu corect este 1057 lei net, 1438 brut.

Se mai tine cont coeficientii de ierarhizare din Legea cadru nr. 284/2010? Se tine cont si de HG 1017/2015? In cazul asta salariul ar fi calculat gresit.
Ciudat e ca soferul si guardul de la primarie au acelasi salariu de baza ca si mine, insa ei au studii medii, iar eu studii superioare cu diploma de master.
Majorarea la 01.05.2016 se face numai pentru salariile brute al caror cuantum este sub salariul minim brut pe economie , 1250 lei.

Nu se aplică valoarea de referinţă şi coeficienţii de ierarhizare corespunzători claselor de salarizare prevăzuţi în anexele la Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice.