Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare srl

Buna ziua!Pt.infiintarea unui srl cu obiect activitate comert ,insecticide ,pesticide ,agricultura este obligatorie conditia de a fi absolvent de cursuri in domeniu(in calitate de administrator si angajat ,vanzator)?
Va rog sa verificati urmatoarele acte normative:

ORDONANŢĂ Nr. 41 din 22 august 2007 pentru comercializarea produselor de protecţie a plantelor, precum şi pentru modificarea şi abrogarea unor acte normative din domeniul fitosanitar

Ordonanţa Guvernului nr. 4/1995 privind fabricarea, comercializarea şi utilizarea produselor de uz fitosanitar pentru combaterea bolilor, dăunătorilor şi buruienilor în agricultură şi silvicultură

Comercializarea pe teritoriul României a produselor de protecţie a plantelor, fabricate în ţară sau provenite din import ori din statele membre, se poate face numai de către persoanele prevăzute la art. 3, pe baza unui certificat de înregistrare eliberat de unitatea fitosanitară în a cărei rază teritorială îşi desfăşoară activitatea de comercializare a produselor de protecţie a plantelor, conform modelului din anexa nr. 1, denumit în continuare certificat de înregistrare
Art. 3 - (1) Pot obţine certificat de înregistrare potrivit prevederilor art. 1:
A. operatorii economici, persoane juridice care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) prin obiectul de activitate precizat în statutul de funcţionare, au profil specializat în domeniul fabricării şi sau/comercializării produselor de protecţie a plantelor;
b) dispun de personal încadrat, cu pregătire în domeniul agricol/biologic/biochimic sau silvic de nivel superior ori de nivel mediu, atestat prin certificat de atestare profesională, eliberat nominal, de către unitatea fitosanitară în a cărei rază teritorială îşi desfăşoară activitatea comercială. Modelul de certificat de atestare profesională pentru activităţi de comercializare a produselor de protecţie a plantelor este prevăzut în anexa nr. 3;
c) îndeplinesc condiţiile de organizare şi funcţionare pentru unităţile fitofarmaceutice, prevăzute în anexa nr. 2;
B. persoanele fizice sau asociaţiile familiale care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) sunt autorizate pentru activitatea de comercializare a produselor de protecţie a plantelor pe care o desfăşoară potrivit prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale;
b) au pregătire în domeniul agricol/biologic, biochimic sau silvic, de nivel superior ori mediu, şi sunt atestate prin certificat de atestare profesională pentru activităţi de comercializare a produselor de protecţie a plantelor, eliberat nominal, în urma examinării de către unitatea fitosanitară în a cărei rază teritorială îşi desfăşoară activitatea comercială, conform modelului din anexa nr. 3; domeniul agricol cuprinde următoarele specializări: horticultură, agricultură şi inginerie economică în agricultură;
c) îndeplinesc condiţiile de organizare şi funcţionare pentru unităţile fitofarmaceutice, prevăzute în anexa nr. 2.
(2) Persoanele fizice sau asociaţiile familiale pot să se înregistreze numai pentru comerţul cu amănuntul cu produse de protecţie a plantelor clasificate ca nocive (Xn), iritante (Xi) sau a celor fără clasificare de periculozitate.
Art. 4 - Pentru înregistrarea privind activitatea de comerţ cu amănuntul cu produse de protecţie a plantelor, solicitanţii vor depune la unitatea fitosanitară în a cărei rază teritorială îşi desfăşoară activitatea comercială următoarele documente:
A. operatorii economici, persoane juridice:
a) cerere privind obţinerea certificatului de înregistrare pentru comercializarea produselor de protecţie a plantelor, conform modelului din anexa nr. 4;
b) copii de pe certificatul constatator, certificatul de înregistrare sau certificatul de înscriere de menţiuni, eliberate conform Legii nr. 359/2004 privind simplificarea formalităţilor la înregistrarea în registrul comerţului a persoanelor fizice, asociaţiilor familiale şi persoanelor juridice, înregistrarea fiscală a acestora, precum şi la autorizarea funcţionării persoanelor juridice, cu modificările şi completările ulterioare;
c) copie de pe certificatul de atestare profesională pentru activităţi de comercializare a produselor de protecţie a plantelor pentru personalul încadrat.
B. persoanele fizice sau asociaţiile familiale:
a) cerere privind obţinerea certificatului de înregistrare pentru comercializarea produselor de protecţie a plantelor, conform modelului din anexa nr. 4;
b) copie de pe autorizaţia eliberată de autorităţile competente potrivit prevederilor Legii nr. 300/2004, cu modificările şi completările ulterioare;
c) copii de pe certificatul constatator, certificatul de înregistrare sau certificatul de înscriere de menţiuni, eliberate conform Legii nr. 359/2004, cu modificările şi completările ulterioare;
d) copie de pe certificatul de atestare profesională pentru activităţi de comercializare a produselor de protecţie a plantelor.
Art. 5 - Pentru înregistrarea privind activitatea de comerţ cu ridicata a produselor de protecţie a plantelor, operatorii economici, persoane juridice, vor depune la unitatea fitosanitară în a cărei rază teritorială îşi desfăşoară activitatea comercială următoarele documente:
a) cerere privind obţinerea certificatului de înregistrare pentru comercializarea produselor de protecţie a plantelor, conform modelului din anexa nr. 4;
b) copii de pe certificatul constatator, certificatul de înregistrare sau certificatul de înscriere de menţiuni, eliberate conform Legii nr. 359/2004, cu modificările şi completările ulterioare;
c) copie de pe autorizaţia de mediu eliberată de autorităţile competente conform Hotărârii Guvernului nr. 573/2002 pentru aprobarea procedurilor de autorizare a funcţionării comercianţilor, cu modificările ulterioare;
d) copie de pe certificatul de atestare profesională pentru activităţi de comercializare a produselor de protecţie a plantelor pentru personalul încadrat.
Bună ziua. Dacă pe lângă alte competente profesionale am și diploma de mecanic agricol, cu liceu terminat însă fără BAC, as putea deschide o fitofarmacie? Mulțumesc anticipat pentru răspuns