Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Extras carte funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Extras carte funciara

Am castigat procesul in vederea unui apartament de pe urma defunctei mame prin hotarare judecatoreasca irevocabila in care specifica sa platesc surori mele o suma de bani.In calitate de "mostenitor" vreau sa stiu situatia apartemanetul jos mentionat si ce pasi tre sa urmez pt a figura ca propietar.Mentionez
faptul ca sa facut evacuarea celor care locuiau in apartament fara nici un drept de retentie si sunt informata cum ca inca se judeca cu sora mea care a incercat sa vanda apartamentul lor declard ca e unica mostenitoare.Sora mea a primit 4 ani de inchisoare pt inselaciune.Persoana care a incercat sa cumpere apartamentul de la sora mea a facut un condtract de intermediere cu sora mea la o agentie imobiliara urmad sa se vinalizeze actul de vanzare cumparare la un notar .ceea ce nu s-a mai intamplat...pt aceasta m-am judecat aproximativ 7 ani iar in cele din urma am reusit sa optin hotararea judecatoreasca irevocabila in urma carea s=a facut evacuarea celor care au incercat sa cumpere.
Vreau sa stiu daca ei pot radia hotararea judecatoreasca in urma careia am devenit propietar.Intrebarea 4
Va rugam sa ne precizati daca exista obligatia eliberarii si comunicarii incheierii de inscriere/respingere a inscrierii oricarui drept real, indiferent de regiunea din Rom?nia in care se procedeaza la inscriere, av?nd in vedere at?t dispozitiile Legii c?t si ale Decretului?

>>>>Conform art.52 alin. 1 din Legea nr. 7/1996, incheierea de carte funciara se comunica celui care a cerut inscrierea sau radierea unui act sau fapt juridic, precum si celorlalte persoane interesate potrivit mentiunilor din cartea funciara, cu privire la imobilul in cauza, in termen de 20 de zile de la pronuntarea incheierii, dar nu mai t?rziu de 60 de zile de la data inregistrarii cererii.
Daca vanzarea incheiata intre sora dv. si posibilii cumparatori, prin intermediul agentiei imobiliare nu s-a mai finalizat, atunci nu s-a mai incheiat contract de vanzare-cumparare care sa fi fost intabulat prin care sa fi avut astfel transmiterea dreptului de proprietate asupra imobilului cu opozabilitate fata de terti.
Daca s-a notat antecontractul de vanzare-cumparare in cf, acesta trebuie radiat din cf.
In baza hotararii irevocabile prin care vi s-a atribuit apartamentul mostenit de la mama dv., va veti intabula in cf.
Ca urmare a solicitarii dv. de intabulare a dreptului de proprietate obtinut prin hotarare judecatoreasca, veti primi fie la domiciliu, fie la sediul Biroului de cf (dupa cum optati dv.) Incheierea de admitere a cererii impreuna cu un extras cf cu noua situatie juridica de cf. ;)
Dvs trebuie sa mergeti la biroul de carte funciara si sa depuneti copie legalizata de arhiva dupa acea hotarare judecatoreasca si o copie dupa actul dvs de identitate. Biroul de carte funciara este obligat sa opereze in cartea funciara a imobilului toate modificarile stabilite de instanta si , de asemenea , sa radieze notarile anterioare(antecontractul cu promitentii cumparatori gasiti de sora dvs)
SUCCES!=D>
Va multumesc frumos,
Am sa merg Luni la biroul de carte funciara sa depun actele.
Sper sa nu mai am surprize!
Asigurati-va ca nu le depuneti originalul hotararii judecatoresti ci doar o copie legalizata de arhiva ! Fiindca este posibil ca actul sa se "rataceasca" si atunci veti alerga dupa el!B-)
Suprizele nu pot fi decat placute in cazul dvs!
SUCCES!=D>
Copie legalizata? O copie xerox dupa hotarare in care scriu comform cu originalul; o copie de la arhiva judecatoriei s-au una facut la un notar?