Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate comesciala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate comesciala

Ce tipuri de societate comerciala imi da dreptul sa lucrez si in UE si care aste mai avantajoasa ?????
buna ziua,

Referitor la infiintarea unui PFA sau SRL (la nivel national), in articolul urmator puteti vedea argumentele pro si contra, conform expertilor nostri juridici si financiari:
[ link extern ] /

Totodata, ca si agent economic, daca aveti de exemplu un SRL, pentru desfasurarea de activitati in spatiul UE, unde veti realiza achizitii intracomunitare, trebuie sa obtineti cod de TVA si inscrierea in Registrul Operatorilor Intracomunitari (ROi)
Ghid obtinere cod de TVA:
[ link extern ] /

Dupa obtinerea codului de TVA trebuie sa va inregistrati in Registrul Operatorilor Intracomunitari (ROI).

Aceasta se va putea face prin intocmirea Cererii de inregistrare in ROI.
Potrivit noii proceduri de inscriere in ROI, Cererea de inregistrare va fi insotita de urmatoarele acte:
- certificatele de cazier judiciar eliberate de autoritatile competente din Romania ale administratorilor, in cazul societatilor pe actiuni, inclusiv al celor in comandita pe actiuni;
- certificatele de cazier judiciar eliberate de autoritatile competente din Romania ale administratorilor si ale asociatilor care detin minimum 5% din capitalul social al societatii, in cazul celorlalte forme de societati.

Reinvent Consulting ofera serviciul de infiintare firma si obtinerea certificatului de inregistrare in scopuri de TVA si in ROI.

Pentru detalii ne puteti contacta la numarul de telefon: 021.318.69.60.

Cu stima,
Echipa Reinvent Consulting
[ link extern ] /
.

REINVENT CONSULTING, Consilier juridic