Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prima casa si contractul de vanzare cumparare intre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prima casa si contractul de vanzare cumparare intre rude

Buna seara,

dilema este urmatoarea: in programul "prima casa" exista restrictii prin care ginerele sa nu poata cumpara un apartament de la socrii?

Multumesc
Nu exista o astfel de restrictie in cadrul acestui program!:)
H.G. nr. 717/2009 privind aprobarea normelor de implementare a programului "Prima casa" prevede:
Art. 2. — Beneficiarii pot achizitiona in cadrul programului urmatoarele tipuri de locuinte:
a) locuinta finalizata;
b) locuinta care urmeaza sa se construiasca;
c) locuinta aflata in faza de constructie, denumita in continuare constructie la rosu.

Acest act normativ nu face mentiuni cu privire la vanzatori si calitatea acestora, astfel ca pot avea aceasta calitate si rudele beneficiarilor actului normativ.
Conditiile stabilite pentru beneficiari sunt:
- sa nu detina in proprietate o locuinta pana la data de 4 iunie,
- sa achizitioneze o locuinta in una dintre cele trei forme mentionate si
- sa dispuna de un avans minim de 5% din valoarea locuintei.
Asupra locuintei achizitionate prin program va fi instituita o ipoteca legala de rang I, in favoarea Statului Roman, reprezentat de Ministerul Finantelor Publice, valabila pe toata durata finantarii, cu notarea in cartea funciara a interdictiei de vanzare a acesteia pe o perioada de 5 ani si a interdictiei de grevare cu alte sarcini pe toata durata finantarii. ;)