avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prima casa si contractul de vanzare cumparare intre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prima casa si contractul de vanzare cumparare intre rude

Buna seara,

dilema este urmatoarea: in programul "prima casa" exista restrictii prin care ginerele sa nu poata cumpara un apartament de la socrii?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 10:06, 16 August 2009
Nu exista o astfel de restrictie in cadrul acestui program!:)
H.G. nr. 717/2009 privind aprobarea normelor de implementare a programului "Prima casa" prevede:
Art. 2. — Beneficiarii pot achizitiona in cadrul programului urmatoarele tipuri de locuinte:
a) locuinta finalizata;
b) locuinta care urmeaza sa se construiasca;
c) locuinta aflata in faza de constructie, denumita in continuare constructie la rosu.


Acest act normativ nu face mentiuni cu privire la vanzatori si calitatea acestora, astfel ca pot avea aceasta calitate si rudele beneficiarilor actului normativ.
Conditiile stabilite pentru beneficiari sunt:
- sa nu detina in proprietate o locuinta pana la data de 4 iunie,
- sa achizitioneze o locuinta in una dintre cele trei forme mentionate si
- sa dispuna de un avans minim de 5% din valoarea locuintei.
Asupra locuintei achizitionate prin program va fi instituita o ipoteca legala de rang I, in favoarea Statului Roman, reprezentat de Ministerul Finantelor Publice, valabila pe toata durata finantarii, cu notarea in cartea funciara a interdictiei de vanzare a acesteia pe o perioada de 5 ani si a interdictiei de grevare cu alte sarcini pe toata durata finantarii. ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot vinde un apartament achizitionat prin credit? mircea_thegreek mircea_thegreek imi puteti spune, va rog, daca pot vinde apartamentul achizitionat in 2012, prin credit prima casa si achitat dupa circa 4 luni? stiu ca exista o restrictie de ... (vezi toată discuția)
Prima casa - sunt eligibil daca am o casa in proprietate? mick_the_builder mick_the_builder ce sanse am sa beneficiez de program daca am o casa pe numele meu?este valabil un contract de mana de acum 3 luni prin care renunt la dreptul de proprietate in ... (vezi toată discuția)
Prima casa ili47 ili47 Citesc ca se acorda si in cazul unei mosteniri. Eu nu am casa pe ,sotia are (prin mostenire) Eu si fratele meu mostenim o garsoniera. Sunt pensionar (63 ... (vezi toată discuția)