Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... carte de identitate expirata
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

carte de identitate expirata

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca si cum sotul poate intra in tara, din Italia, cu cartea de identitate expirata din data de 18 mai 2016. El are un buletin italian valabil, de rezidenta cred ca se numeste, insa nu stiu daca poate calatori cu acesta. Ce trebuie sa faca? In perioada respectiva nu si-a putut lua concediu, iar acum isi va face alta carte de identitate cand va ajunge in tara.
Multumesc si astept raspuns.
Il foloseste pe cel valabil, insa la revenirea in tara neaparat sa schimbe buletinul expirat.
Multumesc pentru raspuns!
Din ce am citit, inteleg ca acela nu poate fi folosit decat in Italia. Asa sa fie?
Daca nu are pasaport poate solicita un titlu de calatorie la consulat sau ambasada.

Poate intra si cu CI expirata, va fi verificat la intrarea in tara numai daca vine cu auto.

In cazul transportului aerian nu poate intra cu CI expirata ptr ca nu va putea pleca din IT.

[ link extern ]
Multumesc!
Nu vine cu auto.
Inteleg ca sunt companii care imbarca si asa...sper. Cat despre buletinul italian, acela e valabil doar acolo. :(
In niciun caz companiile aeriene imbarca cu acte de identitate expirate.