Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acte angajare - manager general
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acte angajare - manager general

Buna ziua,
As dorii sa stiu ce acte trebuie pentru angajare pe postul de manager general. Trebuie ceva acte de calificare?
In principiu, sunt necesare pentru angajare:
- copie B.I/ C.I.
- copie act de studii (pentru manager general, nivelul de studii este nedefinit de COR)
- copie certificat casatorie / hotarare de divort
- copie certificat nastere/ copie certificate nastere copii
- declaratie cu persoanele aflate in intretinere, pentru calculul deducerii personala
- certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.
- pentru unele posturi sunt este necesar si cazierul judiciar....

Vedeti si
www.avocatnet.ro/content/art...

Art.8 din HG 500/2011
(1) Angajatorul are obligatia de a intocmi un dosar personal pentru fiecare dintre salariati, de a-l pastra in bune conditii la sediu, precum si de a-l prezenta inspectorilor de munca, la solicitarea acestora.
(2) Dosarul personal al salariatului cuprinde cel putin urmatoarele documente: actele necesare angajarii, contractul individual de munca, actele aditionale si celelalte acte referitoare la modificarea, suspendarea si incetarea contractelor individuale de munca, acte de studii/certificate de calificare, precum si orice alte documente care certifica legalitatea si corectitudinea completarii in registru.
....