Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Control fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Control fiscal

Buna ziua,
1-Exista firma X (beneficiar) care achizitioneaza marfuri de la firma Y (furnizor).
2-Toate marfurile au fost achizitionate pe baza de factura emisa de furnizor si au fost achitate,parte prin virament bancar,parte prin numerar (exista extrase de cont si chitantele aferente).
3-Beneficiarul X,se ocupa cu comertul cu ridicata al marfurilor.
4-Beneficiarul,a vandut,la randul sau,marfurile achizitionate de la furnizorul Y, catre o serie de beneficiari (A,B.C.D) - existand facturi pentru toate marfurile vandute si dovezile platii acestor marfuri de catre beneficiarii ABCD.
5-Apare un control fiscal...
6-Furnizorul Y,nu este de gasit si inspectorii cauta furnizorii acestuia,dupa Declaratia 394 (care nu recunosc faptul ca ar fi facut comert cu Y).
7-Inspectorii concluzioneaza ca nu se pot lua in considerare tranzactiile dintre X si Y,apreciind ca Y nu ar fi avut marfa respectiva.
8-Inspectorii calculeaza impozitul pe profit + TVA la valoarea marfurilor provenite de la Y si dispune sa fie platite de catre X...
9-X are toate taxele si impozitele platite la zi catre ANAF.
Totusi,inspectorii sustin ca impozitul si TVA-ul aferente marfurilor de la Y,nu ar fi deductibile...
Mentionez ca X,detine toate documentele justificative ale tranzactiilor cu Y precum si dovezi clare ale existentei marfurilor fizic, inclusiv documentele prin care au fost vandute marfurile catre alti beneficiari.
Cu ocazia acestui control incrucisat,s-a ajuns la furnizorul Y si astfel s-a constatat ca acesta nu ar fi avut acte de provenienta a marfurilor vandute. Cu toate acestea,Y a emis facturi pentru toate marfurile vandute si a incasat banii prin banca si in numerar.

Intrebari:
a.) Este posibil sa fie sanctionata o firma (X),pentru o fapta prezumata a fi savarsita de o alta firma (Y) ?
b.) Ce anume ar trebui facut in sensul de a demonstra ca firma X a fost corecta in tranzactii, Y fiind unul dintre sutele de furnizori de la care a achizitionat marfuri.
c.) Firma X,avea vreo obligatie sau vreun drept,sa verifice daca firma Y are, sau nu are acte de provenienta a marfurilor,atata vreme cat Y a emis factura pe marfuri ?

Va multumesc.

:flowersblue:
Buna dimineata,
Revin la acest topic:
Cu toate ca am contestat RIF-ul,iar pana acum nu s-a dat o solutie de catre ANAF la contestatie, ANAF-ul calculeaza dobanzi si penalitati la sumele din RIF.
Mai mult,au trimis somatie si titlu executoriu pentru aceste dobanzi si penalitati.
Totul fiind calculat pe baza a ceea ce au mentionat in RIF.
Dar,tot ce s-a facut la controlul respectiv,nu are legatura cu societatea X, ci cu 2 societati furnizoare,care se presupune ca nu ar fi avut acte de provenienta pentru marfa vanduta.
Ce se poate face,avand in vedere ca totul este aberant in modul in care s-a facut controlul ?
Cum se poate trage la raspundere societatea X, pentru greselile furnizorilor Y ??? Nu mai inteleg nimic din ceea ce se face de ANAF ?
Exista acte doveditoare in acest sens,pe care le-au ignorat cu buna stiinta si au facut calcule dupa bunul plac.
Acum,trebuie alta contestatie a somatiei si titlului executoriu ! Dar,pana cand se va persista in prostia asta crasa ?
Cine ar trebui sa intervina in aceasta situatie ?
Va multumesc.