Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație 1 iulie 2016
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație 1 iulie 2016

Buna ziua, daca in cele 12 luni am 2 luni întrerupere cu noua lege pot beneficia de indemnizație?
1. Depinde ce intrerupere aveti.

2. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.
@ Roxana1183

In cele doua luni nu aveti nici macar o zi in care sa fi realizat venituri supuse impozitului pe venit?

Noile modificari aduse OUG 111/2010 nu au abrogat prevederile art.4din OUG 111/2010 referitoare la fractiunile de luna.
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, asa cum a fost modificata de Legea 66/2016:

Art. 2
(1) Persoanele care, in ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.

(2) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, si nu poate fi mai mica de 85% din cuantumul salariului minim brut pe tara garantat in plata.

2. Daca solicitati concediu crestere copil (CCC)dupa 1 iulie aveti posibilitatea sa baneficiati de CCC si de indemnizatia aferenta daca in cele 24 de luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) aveti 12 luni venituri din salarii sau asimilate (ex: indemnizatii concedii medicale).
Completare : Legea 66/2016 va intra in vigoare la data de 01.07.2016.

Din proiectul de modificare a Normelor de aplicare a OUG 111/2010 :
Art. III – Persoanele care înainte de intrarea în vigoare a Legii nr.66/2016 nu îndeplineau condițiile de acordare a drepturilor prevăzute de Ordonanța de urgență a Guvernului nr.111/2010, cu modificările și completările ulterioare, pot solicita stabilirea dreptului după data de 1 iulie 2016, dacă se încadrează în condițiile prevăzute de art. 2 alin.(1) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.111/2010, astfel cum a fost acesta modificat prin Legea nr.66/2016.