Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Dare in plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Dare in plata

Buna ziua!

As dori sa dau casa in plata si nu sunt in tara ,precizez ca eu am un credit ipotecar la care eu sunt titular si sotia codebitor!
Locuim in strainatate si nu stiu cum as putea proceda mai exact ,daca pot imputernici pe cineva din tara sa poata face aceasta dare in plata in locul nostru,deoarece nu pot sta in tara mai mult de o saptamana ,in speta un avocat sau ceva de genul acesta?
Astept raspunsurile dumneavoastra!
Multumesc!
Se poate.
Luati legatura cu un avocat care sa va faca si sa va transmita notificarea de dare in plata a imobilului. Puteti sa va prezentati numai la data stabilita la notariat pentru intocmirea actelor. Daca nu va puteti prezenta nici atunci, faceti o procura speciala in acest sens

Da, puteti.
Va trebui sa luati legatura cu un avocat care sa va formuleze si semneze cererea si eventual sa va reprezinte, avand in vedere ca nu sunteti in tara.

gi-jane2, moderator