Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Cheltuieli cu ob. de inv.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Cheltuieli cu ob. de inv.

Buna seara. Va rog ,ajutati-ma cu o explicatie in urmat. problema:
-cum trbuiesc privite chelt cu ob. de inv.in situatia in care avem o imobilizare in curs (deci nu s-a facut receptia),dar am produs venituri pe locatia respectiva. In sit. data putem inreg. in totalitate chelt. cu ob. de inv.? Mentionez ca firma este platit. de Pr.si ,deocamdata val . venit. nu depaseste val. chelt. cu ob. de inv. Cum procedez pt. a nu avea probleme fiscale? Va multumesc mult pt. amabilitatea si profesionalismul Dv. O seara buna!
Recunoaște-ți cheltuiala cu obiecte de inventar, raportați pierderi, iar fiscul va aștepta să reveniți pe profit (până la 5-7 ani), să recuperați pierderea și apoi să cotribuiți cu impozit...

Succes!