avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Schimbare permis de conducere dupa casatorie si ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Schimbare permis de conducere dupa casatorie si schimbare de dpmiciliu

Imi puteti spune care sunt actele necesare pentru schimbarea permisului de conducere si a talonului, in urma schimbarii numelui si a domiciliului dupa casatorie?
Ultima modificare: Miercuri, 22 Iunie 2016
mernok82, utilizator
Cel mai recent răspuns: No11name , utilizator 14:39, 13 Iunie 2019
~ Conținut șters la cerere ~
- permis conducere orig. + copie;
- fişa conducătorului auto dactilografiata;
- fisa medicală (să nu aibă vechime mai mare de un an);
- act schimbare nume orig. + copie (certificat de casatorie);
- chitanţa C.E.C. reprezentând contravaloare permis 68 lei;
- copie carte de identitate;

In lege se prevede eliberarea unui duplicat la schimbarea numelui si nu a unui permis cu o noua perioada de valabilitate.
Pentru duplicat nu se mai face fisa medicala, permisul va expira la termenul initial.
Daca se face fisa medicala atunci permisul va avea o noua perioada de valabilitate de 10 ani.
In OUG 195 este considerata contraventie neconcordanta dintre numele inscris in permis si cel din CI, parerea mea este ca politia va elibera un duplicat, caz in care nu mai este necasara fisa medicala.

Ultima modificare: Miercuri, 22 Iunie 2016
cyan, moderator
Multumesc pentru raspuns.
Puteti sa-mi spuneti si actele pentru schimbarea talonului auto dupa casatorie?
Buna ziua, daca am divorțat si am trecut inapoi pe numele meu am schimbat buletinul, dar permisul nu am cand are ceva daca conduc cu celalalt nume in germania?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume permis auto ContSters367342 ContSters367342 As vrea sa îmi schimb si eu permisul pe numele după căsătorie, aveti idee ce acte am nevoie si mai important e vreo problema daca numele l-am schimbat acum ... (vezi toată discuția)
Preschimbare permis auto bubutu2 bubutu2 Buna seara!Ce taxe,va rog, trebuie sa platesc si ce documente trebuie sa depun pentru eliberarea unui permis auto cu noua adresa de locuit?.Posed inca ... (vezi toată discuția)
Preschimbare talon amr amr buna ziua,am o masina inscrisa in bucuresti si adresa mea noua e in ilfov,daca schimb certificatul de inmatriculare trebuie radiata de la politie bucuresti sau ... (vezi toată discuția)