Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Schimbare permis de conducere dupa casatorie si ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Schimbare permis de conducere dupa casatorie si schimbare de dpmiciliu

Imi puteti spune care sunt actele necesare pentru schimbarea permisului de conducere si a talonului, in urma schimbarii numelui si a domiciliului dupa casatorie?
mernok82, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
- permis conducere orig. + copie;
- fişa conducătorului auto dactilografiata;
- fisa medicală (să nu aibă vechime mai mare de un an);
- act schimbare nume orig. + copie (certificat de casatorie);
- chitanţa C.E.C. reprezentând contravaloare permis 68 lei;
- copie carte de identitate;

In lege se prevede eliberarea unui duplicat la schimbarea numelui si nu a unui permis cu o noua perioada de valabilitate.
Pentru duplicat nu se mai face fisa medicala, permisul va expira la termenul initial.
Daca se face fisa medicala atunci permisul va avea o noua perioada de valabilitate de 10 ani.
In OUG 195 este considerata contraventie neconcordanta dintre numele inscris in permis si cel din CI, parerea mea este ca politia va elibera un duplicat, caz in care nu mai este necasara fisa medicala.

cyan, moderator
Multumesc pentru raspuns.
Puteti sa-mi spuneti si actele pentru schimbarea talonului auto dupa casatorie?
Buna ziua, daca am divorțat si am trecut inapoi pe numele meu am schimbat buletinul, dar permisul nu am cand are ceva daca conduc cu celalalt nume in germania?