Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sponsorizare/ contabilitate/ asociatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sponsorizare/ contabilitate/ asociatie

Buna ziua.
Am urmatoarea situatie si v-as fi recunoscatoare pentru lamurii:
Am o Asociatie culturala care doreste anul acesta sa organizeze un festival; anul trecut am facut acest festival din eforturi proprii, dar anul acesta am primit, in contul Asociatiei, o suma de 8000 de lei ca sponsorizare.
Acesti bani vor fi folositi pentru decontarea transportului artistilor, a cazarii; deasemena vor fi folositi pentru materiale necesare amenajarii spatiului de desfasurare si a achizitionarii unei imprimante.
a. In cazul in care incheiem contracte de colaborare cu artistii (dar care nu sunt pfa sau nu au srl), in care sa mentionam sumele primite si destinatia acestora (respectiv transport si cazare), e ok?
b. Ce alte documente mai sunt necesare?
c. Platim impozit pt acesti bani?
d. Ce alta varianta am mai avea?
e. Daca avem facturi, bonuri acoperitoare pt toata suma primita ca sponsorizare (8000 de lei), e ok, fara sa mai incheiem acele contracte de prestari artistice?

Va rog sa-mi spuneti ce documente justificative trebuie sa incheiem, cum anume trebuie procedat din punct de vedere contabil, astfel incat sa fie totul ok.

Multumesc frumos pentru raspuns!

Cu stima,

Cristina Iordache
Nu platiti impozit la venitul primit ca sponsorizare.
Respectivii sa aiba pfa sau srl, incheiati cu ei contracte de prestare artistica si din banii pe care ii dati la fiecare pe baza acelui contract, ei isi pot acoperi si acele cheltuieli de transport, cazare sau daca nu, acele cheltuieli le decontati dumneavoastra cu documente pe ong.