Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriptie vs executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriptie vs executare silita

Buna seara!
Am facut un credit in 2005 cu plata ratelor pe o perioada de 10 ani.
In septembrie anul trecut, 2015, creditul ar fi fost achitat.
Din pacate, din 2007 nu am mai putut plati ratele, iar banca a ”vandut” creditul unei societati de colectare creante. Nu stiu exact cand a vandut banca acest credit pentru ca nu am primit nicio instiintare in acest sens.
Societatea in cauza imi trimite prin posta instiintari, somatii, amenintari cu executarea silita din 2011-2012, dar pana acum nu s-a recurs la aceasta procedura.
As dori sa stiu daca, din cele mentionate mai sus, dosarul este prescris sau se va putea recurge la executare silita.

Multumesc!
Posibil sa se recurga si la executarea silita.
Prescrierea este o institutie a dreptului care nu actioneaza instantaneu.
Ea trebuie recunoscuta printr-o hotarare judecatoreasca.
In lipsa acesteia, nu il impiedica nimic pe creditor sa incerce recuperarea debitului datorat.

Trebuie sa stiti ca orice plata facuta intrerupe termenul de prescriere.
Nu inteleg un aspect: pana la urma creditul a fost achitat?

Dvs. ati achitat in contul societatii de recuperari dupa ce s-a cesionat? Daca ati achtiat in contul lor si nu mai aveti nicio datorie trebuie sa le comunicati aceste aspecte.

Varianta a 2-a: daca nu ati achitat din 2007 este posibil sa se fi prescris dreptul creditorilor. Sansele sa va execute silit sunt destul de mari. Puteti depune o actiune de constatare a prescriptiei (daca stiti ca nu ati mai achitat din 2007) sau puteti astepta executarea silita si depune contestatie la executare.
Buna ziua!

Creditul nu a fost achitat integral.
Nu s-au mai platit ratele la banca de la sfarsitul anului 2007-inceputul anului 2008.
Banca a cesionat creditul catre firma de recuperare la sfarsitul lunii decembrie 2008, an in care conturile la banca respectiva (probabil imediat dupa cesionare) s-au si inchis.
Catre firma de recuperare nu s-a realizat niciodata nicio plata.
Firma in cauza trimite notificari/somatii si amenintari cu executare silita din 2012.
Ultima astfel de notificare a fost la mijlocul lunii iunie 2016.
Din raspunsurile primite la mesajul meu anterior concluzionez urmatoarele:
- se poate recurge la executare silita chiar daca dreptul creditorilor poate fi prescris, intru-cat acest ”statut” se dovedeste printr-o hotarare judecatoreasca in urma demersurilor realizate de subsemnata.

Cu noile informatii din acest mesaj... care ar fi raspunsul dvs. si ce m-ati indruma sa fac?

Multumesc mult inca odata!
Felicitad, utilizator