Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe casa
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe casa

Buna , am un unchi care este persoana cu handicap accentuat si zilele astea a primit de la primarie o instintare prin care i se comunica ca are de platit impozit pe casa ?? ca si persoana cu handicap conform noului cod fiscal nu este scutit de impozitul pe casa ??? casa este si pe matusa copropietate jumate imi puteti spune sa nodificat ceva la codul fiscal prin care sa fie scutit numa el si matusa nu sau ce sa intamplat ??
Scutirea se acordă doar pentru cota de proprietate deținută de unchiul dvs.
Potrivit Codului fiscal, art 456,alin 1, litera t
[ link extern ]
și normelor de aplicare
[ link extern ]

Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
t) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat și a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanților legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat și ai minorilor încadrați în gradul I de invaliditate;

din norme:
(4^1) În aplicarea prevederilor art. 456 alin. (1) lit. p), r), s), t) din Codul fiscal, în cazul clădirilor aflate în coproprietate, scutirea de impozit pe clădiri se acordă corespunzător cotei-părți din dreptul de proprietate asupra clădirii.

si cand a fost introdus acest nou articol in noul cod ca , in ianuarie nu era ????
Lit. t) a alin. (1) al art. 456 din legea 227/2015(codul fiscal) nu a fost modificată.

Hotărârea 1/2016- normele metodologice de aplicare a legii 227/2015 - a fost modificată și completată de Hotărârea 159/2016.
Alin. 4^1 al pct. 23 din titlul IX din norme a fost introdus de pct. 3 al lit. E a art. I din HG 159/2016.
multumesc de raspuns o zi buna