Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pensionar in concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pensionar in concediu medical

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare: Un pensionar (pensionat la limita de varsta) care este in continuare angajat, este in concediu medical de 3 luni si trebuie sa se prezinte in fata comisiei, mai are dreptul la concediu medical?
Va multumesc mult
Comisia medicala va stabili daca mai are dreptul de a mai indeplini functia pe care o are, deci dreptul de a mai primi concediu medical.
magdarossi a scris:

Un pensionar (pensionat la limita de varsta) care este in continuare angajat, este in concediu medical de 3 luni si trebuie sa se prezinte in fata comisiei, mai are dreptul la concediu medical?

Nu mai aveti dreptul la concediu medical, persoanele pensionate la limita de varsta au dreptul doar la 90 de zile de concediu medical.
Comisia nu aproba concediu medical peste 90 de zile celor care sunt pesionati la limita de varsta.

Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
magdarossi a scris:

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare: Un pensionar (pensionat la limita de varsta) care este in continuare angajat, este in concediu medical de 3 luni si trebuie sa se prezinte in fata comisiei, mai are dreptul la concediu medical?
Va multumesc mult

Cf. art Art. 13.din OUG 158/2005

(1) Durata de acordare a concediului şi a indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă, pentru fiecare tip de afecţiune, este de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotit din prima zi de îmbolnăvire.

(2) Începând cu a 90-a zi concediul se poate prelungi până la 183 de zile, cu avizul medicului expert al asigurărilor sociale.

Salariatul dvs are statut de angajat,si ca orice angajat are acest drept de a beneficia de cm pana la 183 zile in interval de 1 an,cu aviz din a 90 a zi,in cf cu prevederea art 13 al(2)
saamy a scris:

Nu mai aveti dreptul la concediu medical, persoanele pensionate la limita de varsta au dreptul doar la 90 de zile de concediu medical.

Indicati va rog temeiul legal pt aceasta afirmatie ,exista o modificare a OUG 158/2005 in acest sens,sau un alt act normativ din care rezulta aceasta restrictie?
ContSters391349, utilizator