Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutiri impozite persoane cu handicap
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutiri impozite persoane cu handicap

Sunt persoana incadrata in gradul de handicap accentuat. Sotia mea, in calitate de coproprietar a primit decizie de impunere pe 2016 din partea Directiei de Impozite si Taxe Locale prin care i se comunica stabilirea de obligatii fiscale, respectiv impozit teren, cladiri, mijloc de transpot si teren agricol intravilan cu mentiunea ca nu beneficiaza de scutire la plata impozitelor si taxelor locale pe cota sa de proprietate. Este adevarat ca astfel trateaza Noul Cod fiscal scutirile, in sensul ca se aplica doar sotului / sotiei incadrat in handicap iar partea coproprietarului care nu este cu handicap se impoziteaza? Va multumesc anticipat.
Modificarile aduse codului fiscal au individualizat obligatiile fiscale aferente bunurilor imobile si mobile,beneficiind de scutire numai titularii certificatelor de handicap