Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie + co neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie + co neefectuat

Buna ziua,

Cum procedeaza un salariat care vrea sa demisioneze dar nu si-a efectuat concediul de odihna? Poata sa intrerupa preavizul cu concediul de odihna? Mentionez faptul ca salariatul nu vrea compensarea in bani , vrea efectuarea concediului de odihna.
Este posibil ca in perioada de preaviz sa va luati concediu de odihna.

Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

CO nu prelungeste durata preavizului , astfel incat la expirarea perioadei de preaviz raportul de munca va inceta.

Daca va luati CO in timpul preavizului, atunci veti primi indemnizatia aferenta acestuia si nu salariu.

Daca nu va luati CO in timpul preavizului , atunci veti primi salariul , iar la incetarea c.i.m. zilele de CO neefectuate se vor compensa in bani, conform art.146 alin.3 C.mun.
Problema este ca salariatul vrea ca incepand cu data de 25.07.2016 sa intre in concediu. In perioada aceasta el ar mai avea 5 zile de preaviz , cum sa formuleze cererea : ca cele 5 zile sa fie considerate CO si diferenta sa i se compenseze in bani? Multumesc.
Domnule Director/administrator

Subsemnatul..............................................................................., angajat al
societatii d-voastra, in calitate de …........................................................, prin prezenta
va rog sa-mi aprobati efectuarea concediului de odihna incepand cu data
de ..................... pana in data de ........................... inclusiv, adica …............. zile.

Va multumesc anticipat.

Data si Semnatura