avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1203 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie + co neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie + co neefectuat

Buna ziua,

Cum procedeaza un salariat care vrea sa demisioneze dar nu si-a efectuat concediul de odihna? Poata sa intrerupa preavizul cu concediul de odihna? Mentionez faptul ca salariatul nu vrea compensarea in bani , vrea efectuarea concediului de odihna.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:53, 1 Iulie 2016
Este posibil ca in perioada de preaviz sa va luati concediu de odihna.

Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

CO nu prelungeste durata preavizului , astfel incat la expirarea perioadei de preaviz raportul de munca va inceta.

Daca va luati CO in timpul preavizului, atunci veti primi indemnizatia aferenta acestuia si nu salariu.

Daca nu va luati CO in timpul preavizului , atunci veti primi salariul , iar la incetarea c.i.m. zilele de CO neefectuate se vor compensa in bani, conform art.146 alin.3 C.mun.
Problema este ca salariatul vrea ca incepand cu data de 25.07.2016 sa intre in concediu. In perioada aceasta el ar mai avea 5 zile de preaviz , cum sa formuleze cererea : ca cele 5 zile sa fie considerate CO si diferenta sa i se compenseze in bani? Multumesc.
Domnule Director/administrator

Subsemnatul..............................................................................., angajat al
societatii d-voastra, in calitate de …........................................................, prin prezenta
va rog sa-mi aprobati efectuarea concediului de odihna incepand cu data
de ..................... pana in data de ........................... inclusiv, adica …............. zile.

Va multumesc anticipat.

Data si Semnatura

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Relatii de munca clausofe clausofe Buna ziua! Daca mi-am depus demisia, pot sa-mi efectuez concediul de odihna in perioada de preaviz? Mentionez ca nu l-am efectuat complet nici pe anul 2017. (vezi toată discuția)
Prelungire preaviz ancarapan ancarapan Fiind angajata pe perioada determinata,vreau sa imi dau demisia inainte de expirarea contractului.In perioada de preaviz am prevazut si restul de concediu de ... (vezi toată discuția)
Dreptul la concediu in perioada de preaviz botezatuion botezatuion Buna ziua ! As dori sa stiu daca in cazul depunerii demisiei, am dreptul la concediul de odihna aferent anului in curs? Va ... (vezi toată discuția)