Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie ingrijire copil

Sunt in concediu ingrijire copil pana la 2 ani din august 2015. Sunt salariata si am si un PF.Cand am depus actele am depus numai veniturile din contractul de munca pentru ca oricum nu luam dacat 1200 .Intrebarea este daca acum cu modificarea legii mai pot depune acte cu veinturile de la PF pentru recalculare. Multumesc!
1. Din Legea 66/19.04.2016 pentru modificarea si completarea OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. II
Prezenta lege intra in vigoare la data de 1 iulie 2016.

Art. III
(1) Pentru persoanele care, la data intrarii in vigoare a prezentei legi, beneficiaza de concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului, de concediul fara plata sau de stimulentul de insertie reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobata cu modificari prin Legea nr. 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, modificarile aduse prin prezenta lege se aplica dupa cum urmeaza:

b) pentru persoanele care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, modificarea cuantumului indemnizatiei lunare aferente se realizeaza din oficiu, pe baza documentelor care au stat la baza acordarii dreptului;

2. Din Instrucţiunile de aplicare a prevederilor art. III alin. (1) din Legea nr. 66/2016 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor din 23.06.2016:

Art. 5.
(1) Pentru persoanele prevăzute la art. III alin. (1) lit. b) din Legea nr. 66/2016, modificarea cuantumului indemnizaţiei lunare se face în baza informaţiilor existente la nivelul agenţiilor teritoriale prin aplicarea procentului de 85% asupra bazei de calcul avute în vedere la stabilirea dreptului înainte de intrarea în vigoare a prevederilor Legii nr. 66/2016, astfel:

a) la nivelul cuantumului acordat anterior în cazul în care nivelul acesteia s-a situat sub nivelul de 1.200 lei, cu respectarea limitei minime prevăzute la art. 2 alin. (2) din ordonanţa de urgenţă, cu modificările aduse prin Legea nr. 66/2016;

b) în cuantum recalculat prin eliminarea plafonului în cazul în care nivelul indemnizaţiei stabilit anterior a fost de 1.200 de lei, cu respectarea limitei minime prevăzute la art. 2 alin. (2) din ordonanţa de urgenţă, cu modificările aduse prin Legea nr. 66/2016.

3. - Din cele de mai sus reiese ca daca la dosarul initial nu ati depus si actele cu veniturile din PF, aceste informatii neexistant la AJPIS la data de 1 iulie 2016, nu se poate recalcula indem,nizatia avadnd in cedere si aceste venituri.
- Dara daca din calculul initial, din adeverinta de salarii nete depusa la AJPIS, a rezultat o indemnizatie mai mare de 1.200 lei atunci ea se racalculeaza din oficiu si veti primi, de la 1 iulie o indemnizatie mai mare.