Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA achizitie SRL spatiu comercial de la persoana ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA achizitie SRL spatiu comercial de la persoana fizica

Doresc sa cumpar pe firma un spatiu comercial de la o persoana fizica. Ma intereseaza daca platesc sau nu TVA pentru aceasta tranzactie.
Buna ziua,
De la data aderarii Romaniei la UE, vanzarea de constructii si terenuri este scutita de TVA cu exceptia vanzarilor de constructii noi si de terenuri construibile, conform prevederilor din Codul fiscal. In conditiile in care persoana fizica nu este PFA/ intreprindere autorizata etc., societatea va trebui sa retina la sursa impozit pe venit de 16% la valoarea produselor cumparate.
Toate cele bune!
Echipa Reinvent Consulting
Bun .. deci nu platesc TVA. Dar de ce sa retin eu pentru vanzator impozitul?

Eu sunt cumparator (Firma), eu doresc sa cumpar de la o persoana fizica un spatiu comercial