Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Persoanele cu grad de handicap mediu sunt scutite de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Persoanele cu grad de handicap mediu sunt scutite de impozit pe salariu?

Buna ziua!

Angajatii cu grad de handicap mediu sau usor beneficiaza de scutirea impozitului pe salariu sau doar gradele accentuat sau grav?
Sunt scutite de la plata impozitului pe salariu.
Numai persoanele cu grad accentuat sau grav beneficiaza de scutirea pe impozit, conform art.60 C.fisc.
Conform Codului Fiscal : ART. 60

  Scutiri
  Sunt scutiţi de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:
  1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
  a) activităţi independente, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere;
  b) salarii şi asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1)-(3);
  c) pensii;
  d) activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică;
Bună ziua ! Sunt persoana cu handicap accentuat II. Lucrez la o societate comerciala și as dori dacă primesc salariul intreg (adică pe contractul de munca sunt încadrat cu 1500 lei iar primesc în mana 1200 lei) știu ca persoanele cu handicap sunt scutiți de impozitul pe venit.. Dar cât la % plătesc la stat sau sunt scutiți 100 %.
Sunt scutiti doar de impozitul pe venit (16%).