Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit SLR-D Dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

SLR-D Dividende

Buna,

Sunt nelamurit in privinta castigului si dividentelor.

De exemplu: Eu detinator unic a SLR-D doresc sa imi retrag profitul firmei.

-Cum functioneaza ?

Multumesc
Castigul din soldul contului 117 din balanta de la 31 decembrie 2015 poate fi repartizat ca dividende in anul urmator prin hotararea asociatului unic. Acea valoare, la data platii se micsoreaza cu valoarea impozitului pe dividende care in acest an este de 5%, impozit care se declara si se plateste si el la stat pana pe 25 a lunii urmatoare celeia in care s-e plateste efectiv dividendele catre asociat.
george-neagu, moderator
@george-neagu Multumesc pentru raspuns.

Eu doresc sa-mi deschid un magazin online prin SLR-D si se pare ca nu pot sa scot profitul pana anul urmator , nu exista nicio modalitate sa iti retragi profitul din anul curent ?
Da, nu puteti sa beneficiati oricand de castigul dintr-un srl. Sau daca va incheiati un contract de munca pe propriul srl, chiar si cu norma lunara redusa, atunci va puteti lua lunar salariu, dupa plata retinerilor.
In urma unui contract de munca incheiat in propiul SRL-D , care sunt retinerile lunare din salar ? Cum ar fi la 20000 salar.

Multumesc anticipat
Buna ziua,
In cazul unui SRL-D 50% din profit trebuie reinvestit si doar 50% se pot scoate dividende.
La un salar de 20.000 se retin 9.991 ca si contributii la stat si netul este de 14.609 lei.
Diana.