Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit SLR-D Dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

SLR-D Dividende

Buna,

Sunt nelamurit in privinta castigului si dividentelor.

De exemplu: Eu detinator unic a SLR-D doresc sa imi retrag profitul firmei.

-Cum functioneaza ?

Multumesc
Salar brut: 20000 lei
Salariu net:14028 lei

Retineri salariu : cas 10.5 % asigurat - 2100
cass 5.5% asigurat - 1100
somaj 0.5% asigurat - 100
impozit salariu - 2672

Contributii angajator ( procent medie 22.76%, din salar realizat, depinde de fondul de accidente ce se stabileste in functie de CAEN) -4552 lei

Rezultat final : 10524 lei

Nu puteti retrage profitul din anul curent. Este caz penal.
Puneti-va intrebarea: acum societatea are profit la sfarsitul lunii iunie 2016, dar va avea acelasi rezultat si in decembrie !? Poate veti inchide anul fiscal cu pierdere, nu puteti anticipa. Consultati-va cu contabilul d-voastra.
Legile nu sunt scrise degeaba, trebuie aplicate si respectate.

Themis7, utilizator
CAS - ul este plafonat la 5 salarii medii pe economie, in 2016 avem 2681 lei.
Deci 2681*5=13405*10.5%=1407.525=1408
Netul este de 14.609 lei.
Contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii este si ea plafonata la 12 salarii minime:
1250*12=15000*0.85%=12.75
@cdcd: Corect, uitasem de plafon...la cat de des se intalnesc astfel de salarii in practica...:D
Eu nu am intalnit in practica.....doar in teorie.
Poate a pus un zero in plus din greseala........
Exista posibilitatea acordarii de imprumuturi de catre societate administratorilor. Din punct de vedere legal se pot mentiona art. 144 alin. 3 din Legea nr. 31/1990, care permite acordarea de imprumuturi administratorilor in limita echivalentului in lei al sumei de 5.000 euro.
Dar pentru a evita complicatii de natura legala si fiscala la acordarea de imprumuturi de catre o societate comerciala asociatilor ei este recomandabil:
- mentionarea in actul constitutiv al societatii faptul ca aceasta poate imprumuta asociatul/administratorul pana la limita maxima a contravalorii in lei a sumei de 5.000 euro, cu dobanda la nivelul dobanzii de referinta stabilit de BNR
- acordarea imprumutului sa fie consemnata intr-un contract de creditare incheiat in forma scrisa.