avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul la munca dupa pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul la munca dupa pensionare

Buna ziua,
am 60 ani,lucrez intr-o institutie publica,doresc sa stiu daca dupa pensionare mai pot lucra in aceias institutie, daca exista un act normativ in acest sens si care este acesta.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: 74mov , utilizator 13:26, 3 Februarie 2020
In acest caz:
- la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, c.i.m. inceteaza de drept, potrivit art.56 alin.1 lit.c C.mun.

- pentru continuarea activitatii va trebui sa incheiati un nou c.i.m. In cazul dvs., fiind vorba despre sectorul public va trebui organizat un concurs sau examen pentru a se ocupa locul vacant lasat prin pensionarea dvs.

Pensionarii pentru limita de varsta pot cumula pensia cu orice alt venit din salarii, potrivit prevederilor din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;

b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).
Buna ziua!
Sunt nevazator (certificat handicap grav permanent/nerevizuibil) si in luna septembrie 2020 implinest conditiile sa pot iesi la pensie (ca nevazator dupa 11 ani si 8 luni de munca ca si nevazator).
Dupa aceasta perioada voi fi pensionat automat sau este optiunea mea daca ies la pensie sau nu?,Daca ma pensionez pot sa mai realizez venituri din salarii sau nu? Mai pot fi angajat la firma unde lucrez (firma privata)?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Cornel Vasile a scris:

In acest caz:
- la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, c.i.m. inceteaza de drept, potrivit art.56 alin.1 lit.c C.mun.

- pentru continuarea activitatii va trebui sa incheiati un nou c.i.m. In cazul dvs., fiind vorba despre sectorul public va trebui organizat un concurs sau examen pentru a se ocupa locul vacant lasat prin pensionarea dvs.

Pensionarii pentru limita de varsta pot cumula pensia cu orice alt venit din salarii, potrivit prevederilor din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;

b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Functionar public, contract de munca dupa pensionare getaoancea getaoancea Sunt functionar public si urmeaza sa ies la pensie la limita de varsta si stagiu complet de cotizare. Stiu ca in acest caz contractul de munca inceteaza de ... (vezi toată discuția)
Cumul pensie-salariu istrateflorence55 istrateflorence55 Buna ziua, Am lucrat in administratia publica locala pana la data de 26.03.2016,moment in care mi-am depus actele de pensionare limita varsta(n.26.12.1955).Am ... (vezi toată discuția)
Cim pensionar otto2009 otto2009 Lucrez ca infirmiera intr-un spital de stat.La data de 15 august 2015 indeplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta. In conditiile in care ... (vezi toată discuția)