Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... violarea intimitatii
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

violarea intimitatii

filmarea sau fotografierea unei persoane, grup de persoane sau cuplu, aflate in spatii publice (ex : strada, parc) poate reprezenta o violare a intimitatii respectivelor persoane? am filmat un cuplu care se plimba pe aleea unui parc iar acum sunt amenintat ca ma vor da in judecata pentru violarea intimitatii.
Poate vă ajută:www.avocatnet.ro/content/for...

Dispoziţiile art. 10 para. 1 din CEDO: „Orice persoană are dreptul la respectarea vieţii sale private şi de familie (…)”, ale art. 30 alin. 6 din Constituţia României: „Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viaţa particulară a persoanei şi nici dreptul la propria imagine” şi ale art. 74 lit.f din Codul Civil: „(…)pot fi considerate ca atingeri aduse vieţii private: f) difuzarea de ştiri, dezbateri, anchete sau de reportaje scrise ori audiovizuale privind viaţa intimă, personală sau de familie, fără acordul persoanei în cauză”.

Mai multe detalii: [ link extern ] /
Daniela Gratiela, Alte profesii