Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Model videochat - indemnizatie crestere copil ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Model videochat - indemnizatie crestere copil -declaratie 201

Buna ziua ,

Sunt model independent in activitatea de videochat si urmeaza sa nasc in ianuarie 2017.
Realizez venituri din aceasta activitate si le declar prin declaratia 201.Voi beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului?Mentionez ca sunt persoana fizica (nu PFA).

1. Daca sunteti inregistrata la ANAF, cu venituri mdin activitati independente, si platiti impozit pe venit cred ca puteti beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).

2. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 2
(1) Persoanele care, in ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.

3. Puteti pune intrebareasi la ANPIS, pe e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro.