Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Se pot incepe lucrarile de construire daca nu a iesit ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Se pot incepe lucrarile de construire daca nu a iesit autorizatia?

Buna ziua ,
Va rog sa imi transmiteti daca se poate incepe construirea unei case daca nu a iesit autorizatia de construire, desi termenul legal de 30 de zile pentru acordarea acesteia a expirat.
Va multumesc.

Nu se pot incepe. Ati construi ilegal.
Va multumesc pentru raspuns,daca sunteti amabila stiti cumva ce pot face in acest caz, la cine sa ma adresez ? Cei de la primarie nu imi pot da un raspuns cand va fi gata .

Art. 13: din Norme Metodologice din 12 octombrie 2009 de aplicare privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii
(1)Potrivit prevederilor art. 1 şi ale art. 2 alin. (2) din Lege, executarea lucrărilor de construcţii este permisă numai în baza şi cu respectarea unei autorizaţii de construire/desfiinţare emisă de autorităţile administraţiei publice locale, la solicitarea titularului unui drept real asupra unui imobil - teren şi/sau construcţii - identificat prin număr cadastral, în condiţiile Legii, în temeiul şi cu respectarea prevederilor documentaţiilor de urbanism, legal aprobate, a cerinţelor impuse prin certificatul de urbanism, avizele/acordurile exprimate, precum şi, după caz, prin punctele de vedere/actele administrative ale autorităţilor pentru protecţia mediului competente.
(2)În conformitate cu dispoziţiile Legii, lucrările de construcţii menţionate la alin. (1) sunt operaţiunile specifice prin care:
a)se realizează (edifică) construcţii de orice fel;
b)se desfiinţează construcţii şi/sau amenajări asimilabile construcţiilor.

NU.
Va multumesc pentru raspuns.
Stiti cumva ce pot face in acest caz, la cine sa ma adresez ? Cei de la primarie nu imi pot da un raspuns cand va fi gata .