Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Termen 48h plata amenda de circulatie...sunt in ceață
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Termen 48h plata amenda de circulatie...sunt in ceață

Salut. Sper sa nu va deranjez prea mult.
N-am mai incasat o amenda rutiera de ani buni deci n-am experienta in domeniu.
Am fost amendat cu 700 ron (incalcarea liniei continue) vineri, la ora 11. Pot sa scap doar cu jumatate daca platesc in 48 de ore. Sambata si duminica nu se pun, banuiesc. Astazi nu am reusit s-o platesc. Amenda-online.ro vad ca nu merge.

Maine din ce am inteles, nu lucreaza nimeni la primarie. O sa se considere zi
lucratoare? Mai am o sansa miercuri sau deja trebuie sa ma resemnez cu gandul ca am de platit 700 ron?:((

Multumesc.
Termenul este de 2 zile lucratoare si nu de 48 de ore.
Incercati sa platiti pe ghiseul.ro daca primaria este inregistrata.
Amenzile primite vineri se pot plati vineri, luni si marti.

[ link extern ]
Puteti cauta contul in care trebuie virate aceste sume si platiti direct prin internet banking. Personal am achitat asa si nu am intampinat probleme.
Multumesc pentru raspunsuri. :)
Din pacate, primaria localitatii nu e pe ghiseul.ro si nu am serviciu de Internet Banking.
Problema e ca maine e greva si functionarii de la primarie nu o sa lucreze (ce moment si-au ales..) Oare miercuri o sa mai pot plati jumatate? Nu e capat de lume dar nah, puteam foarte bine sa mananc inghetata de banii aia...
Amenda pentru incalcarea liniei continue nu poate fi de 700 de lei, nu se incadreaza in nr de pcte amenda, 1 pct amenda este de 125 lei, 700 impartit la 125 da cu virgula!

Sanctiunea este de 4-5 pct amenda (500-625 lei) iar jumatate din minim reprezinta 250 de lei.

Ce articole sunt inscrise in procesul verbal? Poate ati savarsit si alte fapte si au cumulat valoarea amenzii dar tot cu virgula da, nu poate fi de 700 lei.

Art. 98. – (1) Amenzile contraventionale se stabilesc in cuantumul determinat de valoarea numarului punctelor-amenda aplicate.
(2) Un punct-amenda reprezinta valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotarare a Guvernului. (1250 lei salariu minim la 01.05.2016)
(3) Contraventiilor prevazute in prezenta ordonanta de urgenta li se stabilesc clase de sanctiuni carora le corespunde un numar de puncte-amenda, in functie de gravitatea faptelor si de pericolul social pe care acestea il prezinta.
(4) Clasele de sanctiuni sunt urmatoarele:
a) clasa I - 2 sau 3 puncte-amenda;
b) clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amenda;

Art. 100. –
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de
e) nerespectarea regulilor privind depasirea;

4 x 125 = 500 / 2 =250 lei

Chiar daca functionarii primariei sunt in greva trebuie sa asigure un minim de personal.

Plata o puteti face si la un CEC sau la BCR in aceleasi conditii, nu numai la primarie.

Probabil locuiti undeva la tara daca va referiti numai la primarie pentru plata amenzii.

Daca nu reusiti prin CEC sau BCR trimiteti jumatate din amenda prin posta cu confirmare de primire si pastrati chitanta de plata la posta.

Pe mandatul postal scrieti motivul platii "amenda proces verbal nr...... din data de ...... emis de IPJ ........"
Am aproximat, suma exacta e 750 ron, jumatate 375.

Pe procesul verbal scrie art. 101/1/b din OUG/195/2002.

Problema nu era asta oricum :)

Da, stau la tara dar azi am fost intr-un oras din apropiere. Doamnele de la CEC mi-au spus ca se poate plati doar la primaria locala si la trezorerie (am incercat la casieria de la ANAF, acolo cica doar persoanele juridice pot plati amenzile of of..).
Sper sa gasesc pe cineva la primarie maine...

O seara buna. :)