Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuzul minorului de a se intoarce la domiciliu dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuzul minorului de a se intoarce la domiciliu dupa terminarea programului de vizita

Buna seara! Am si eu cateva intrebari: Ce sa fac daca copilul meu ,dupa ce s-a dus in vacanta la tatal lui in Anglia nu vrea sa se mai intoarca la mine la finalul programului de vizitare stabilit de instanta?Prin hotararea de divort s-a stabilit domiciliul minorului la mine,dar are 1 luna de vacanta la tatal lui.Ce sa fac daca fostul meu sot nu mi-l aduce inapoi?Am cum sa execut silit pe fostul meu sot daca acesta lucreaza in Anglia si nu in Romania?Am cum sa procedez pentru deportarea acestuia in Romania pentru a-mi recupera copilul?Am cum sa intentez proces fostului sot pentru rapire de minori chiar daca minorul vrea sa ramana la el?La divort s-a stabilit custodie comuna asupra copilului.Precizez faptul ca minorul are 11 ani si doreste sa ramana la tatal lui in Anglia.Ce sa fac?Cum imi iau copilul inapoi?
Pana una alta domnul are de respectat o hotarare judecatoreasca. Trebuie sa va aduca inapoi copilul. Intr-o luna a avut timp sa-l pacaleasca cu tot felul de prostii. La 11 ani nu i-a fost prea greu. Copilul spune de ce vrea sa ramana acolo? Ati mai putut sa vorbiti cu el?
E pe rol si un proces de stabilire domiciliu minor la tata,in Anglia,intentat de fostul sot,iar la audiere copilul a spus ca vrea sa stea la el,ca e mai atasat de el si vrea sa faca si scoala in Anglia.Copilul continua cu aceasta idee si nu doreste sa mai vorbeasca cu mine nici la telefon.Procesul de stabilire domiciliu la tata nu a fost inca solutionat.Cum pot sa-l oblig in mod legal pe fostul meu sot sa-mi aduca copilul inapoi chiar daca copilul vrea sa ramana la el?exista vreo lege in acest sens?conteaza chiar atat de mult ce doreste copilul?Fostul sot sustine ca el vrea sa aduca copilul inapoi dar copilul nu vrea,si ca nu il poate aduce cu forta inapoi la mine.Ce sa fac?
Diana_Munteanu, utilizator
Tocmai aici e problema,executorul nu poate lua cu forta copilul de acolo si sa-l aduca inapoi la mine,iar daca intentez proces de executare silita nu stiu cum i se vor aplica fostului sot amenzi pe zi,pentru ca el lucreaza in Anglia si nu stiu daca se poate aplica legea romana acolo,daca i se pot lua bani din salariu.Plangere penala pentru rapire de minori nu stiu daca pot sa-i fac din moment ce copilul refuza sa se intoarca la mine,iar fostul sot sustine ca nu incalca nici o hotarare judecatoreasca,ca nu il poate lega pe copil si aduce la mine cu forta.Se aplica oare executarea silita si acolo?Poate fi obligat cumva fostul sot sa plateasca penalitati pe zi intarziere chiar si din salariul castigat acolo?Poate fi oare deportat si judecat in Romania?Cum sa fac?
Nu se aplica legea romana ci convențiile internaționale.
Se vor aplica penalități dar în dreptul anglo-saxon eu cred ca poate scăpa de ele dacă copilul refuza.

Aveți un caz foarte complicat...dupa stiința mea...
Demersul dvs. trebuie început din România.

Din ce motive nu vrea copilul sa se întoarcă?
Copilul e foarte atasat de tatal lui si vrea sa faca scoala in Anglia,ii place acolo mai mult decat in Romania.La audiere a spus ca vrea sa stea cu el... Daca ii intentez fostului sot un proces penal in Romania pentru nerespectarea programului de vizitare,va fi deportat oare de autoritatile britanice in Romania si judecat?Voi putea atunci sa-mi recuperez copilul?Chiar daca as castiga un proces de executare silita contra lui,cum il execut silit daca el lucreaza acolo?