avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la exporturi
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la exporturi

Buna seara.
Ma gasesc in urmatoarea situatie
-detin o firma neplatitoare de tva , cu profil de comert en-detail (vanzare de imbracaminte).
-achizitionez marfa de la o alta firma din Romania , aceasta fiind platitoare de tva.
-in prezent nu pot sa deduc tva-ul aferent achizitiilor de bunuri , eu nefiind platitor de tva.
-doresc sa vand/distribui bunurile atat in Romania ( in regim en-detail) dar si in afara Romaniei, in state non-eu (USA, Canada, Dubai , etc , dar in regim de furnizor en-gros.)
Intrebarile sunt urmatoarele
1)trebuie sa devin platitor de TVA in Ro , sau nu?
2)facturile emise catre cumparatori/comerciantii non-eu vor fi cu sau fara tva?
3)voi putea sa deduc tva-ul aferent achizitiilor de bunuri din Romania si revandute apoi in state non-eu?

Va multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Deducere tva deceneum deceneum Buna ziua. Ma gasesc in urmatoarea situatie -detin o firma neplatitoare de tva , cu profil de comert en-detail (vanzare de imbracaminte). -achizitionez ... (vezi toată discuția)
Tva la vanzare intracomunitara deceneum deceneum Buna ziua. Detin o firma platitoare de TVA , in Romania. Activitate actuala a firmei o reprezinta importul de marfa-imbracaminte (in special rochii ) din ... (vezi toată discuția)
Comert cu amanuntul niconica niconica Daca vand unei firme o cantitate mai mare de produse, in conditiile in care in obiectul de activitate am doar comert cu amanuntul am dreptul sa emit chitanta ... (vezi toată discuția)