avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Comert cu amanuntul
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Comert cu amanuntul

Daca vand unei firme o cantitate mai mare de produse, in conditiile in care in obiectul de activitate am doar comert cu amanuntul am dreptul sa emit chitanta la factura sau sunt obligata sa emit bon fiscal? Multumiri,
Daca o cere cumparatorul, da!
Deci, legal!
daca aveti casa de marcat fiscala pentru ce emiteti chitanta? este interzisa revanzarea de care comercianiti cu amanuntul care cumpara de la un alt comerciant care practica comertul cu amanuntul, doar in scop de consum pentru firma lui este ok.
niconica a scris:

Daca vand unei firme o cantitate mai mare de produse, in conditiile in care in obiectul de activitate am doar comert cu amanuntul am dreptul sa emit chitanta la factura sau sunt obligata sa emit bon fiscal? Multumiri,


Daca acel client, persoana juridica, a achitat marfa, ii dati bonul fiscal ca oricarui client. Daca va solicita si factura, o emiteti si pe aceasta ca anexa la bonul fiscal. Nu trebuie sa eliberati si chitanta.

Atunci, va rog cum ies din asta??? Daca vreau sa vand unei persoane juridice pentru revanzare, iar eu am doar comert cu amanuntul in obiectul de activitate? Nu pot nu??? Pasi pentru legalitate va rog. Sunt un SRL-D, care are desfacere doar in standuri, piete, targuri, nici macar punct desfacere fix.Multumiri.

Alte discuții în legătură

Chitanta vs bon fiscal ioanaep ioanaep Buna ziua, Stie cineva daca mai nou o societate este obligata sa emita bon fiscal catre o alta societate....? Eu nu stiu de asa ceva, poate stie ... (vezi toată discuția)
Punct de lucru adrianabresug adrianabresug avem un pct de lucru cu activitate autorizata depozit engros si en detail .O parte din clienti persoane juridice cumpara de la noi cu factura si plata cu OP ... (vezi toată discuția)
De unde se poate cumpara marfa? ela1987 ela1987 Buna ziua, am avut control de la vama si ni s-a spus ca nu se poate vinde marfa cumparata de la Billa, Kaufland etc. Am gasit legea 12/1990 care prevede ca nu ... (vezi toată discuția)