Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Comert cu amanuntul
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Comert cu amanuntul

Daca vand unei firme o cantitate mai mare de produse, in conditiile in care in obiectul de activitate am doar comert cu amanuntul am dreptul sa emit chitanta la factura sau sunt obligata sa emit bon fiscal? Multumiri,
spre deosebire de kaufland, multinationala carrefour nu are inscris pe factura ca este interzisa revanzarea produselor cumparate de la ei si iti emit factura si bon fiscal, in acest caz ai voie sa revinzi ?
care este legea in care este interzisa revanzarea daca scrie pe factura ca marfa nu este destinata revanzarii, sau nu cumva aceasta specificatie nu este o relatie contractuala intre cumparator si vanzator unde in cazul unui control ,inspectorii nu au ce comenta
constat din discutia de pana acum ca
1) termenul en-gros nu are definitie juridica si nu are limitari stricte/sanctiuni
2) daca revinzi o marfa care nu e destinata revanzarii....ce sanctiuni sunt stipulate pentru aceasta fapta? Daca nu exista santiuni nu exista nici fapta....(omul nu vrea decat sa vanda.....putem sa il condamnam ca e un bun comerciant? ...
3) exista distinctia legala intre comerciant endetail si engros? care sunt sanctiunile daca

a) un engross-ist vinde endetail?
b) daca un vanzator endetail vinde engros? si scrie " a nu se revinde"
c) daca un vanzator endetails vinde engross ? si uita sa scrie pe factura "a nu se revine"
d) daca se revinde marfa si nu e folosita de cumparator pentru scopul propriu... in propria firma.

OK..... Daca marfa se revinde , care sunt sanctiunile aplicate de lege pentru re-vanzator, dar pentru vazantorul en-detail?

Normal ar fi sa poata sa vanda....cat doreste el..... cu bon-factura....e doar un bun comerciant....atat... trebuie pedepsit? Banuiesc ca nu exista amenzi pentru asta....
nici pentru cel care revinde, nici pentru cel care vine engros, dar este en-detailist.

Din discutia de pana acum pare sa nu existe decat interpretarea legii.... conform unei definitii inexistente

engros inseamna peste 2 bucati?
endetail inseamna sub 2 bucati? ....

din cele de mai sus reiese ca nu exista sanctiuni pentru fapta de a fi un prea bun comerciant
nu exista sanctiune ca ai vandut "prea mult", sau ca cumparatorul nu a folosit in scopul propriu

in consecinta poti sa fii vanzator endetail si sa vinzi engros....sub aparenta de endetail, iar lipsa casei de marcat nu este pedepsita, pentru ca nu exista definitia pentru engros si INCADRAREA FAPTEI...... practic nu ati facut nimic condamnabil ca ati vandut prea multa marfa....

Banuiesc ca este un vid legislativ, nu exista sanctiuni...
iar sanctionarea ca esti un "prea bun" comerciant este.....absurda

"inspectorii nu au ce comenta"
ContSters83715, utilizator
legea nu indica ce inseamna "en gros"

prin interpretare se ajunge la situatia in care totusi 1000,2000, 3000 de bucati inseamna echivalentul expresiei "engros", judecandu-se intentia si fapta de a vinde cantitati industriale.....

totusi legal dvs nu dati o declaratie pe proprie raspundere ca in momentul in care ati vandut peste 200 de bucati cuiva, urmeaza sa fiti obligat sa va inscrieti ca SRL engros, pentru ca ati depasit plafonul de vanzari si altfel ati facut o fapta condamnabila conform Legii X., care trebuie sa aiba si sanctiuni clare!

cand nici statutul en detail nu este CLAR juridic - inseamna 200,300,400 bucati?

Practic este engros,
dar nu exista norme sau bareme legale dupa care sa va judeca ca juridic va incadrati la engros, daca intuiesc bine nu exista metodologie sa va judece ca peste 1000 de bucati va incadrati in definitia termenului "de engros" sau intentie "de engros" conform CAREI legi?

Cine poate indica legea si articolul de lege, incadrarea juridica si sanctiunile? nimeni...

Rasturand judecata e la libera alegere a engrosistului sa vanda si en detail.,.. fara sa incalce neaparat Legea x si art x....care nici nu exista...

In Legea 12 din 1990 avem:

Art. 1
Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:
[...]
g) cumpararea de marfuri sau produse in scop de revanzare, de la unitatile de desfacere cu amanuntul, de alimentatie publica, cantine, unitati de turism si alte unitati similare;
[...]

Art. 2
(1) Constituie contraventii faptele prevazute la art. 1 lit. a) - k) si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
[...]
b) faptele prevazute la lit. c) si f), cu prestarea unei activitati in folosul comunitatii sau cu amenda de la 700 lei la 1.250 lei;