Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repartizare inegala program - salariat timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repartizare inegala program - salariat timp partial

Buna ziua,

E corect ca un angajat cu timp partial (4 ore/zi) sa lucreze inegal?
Concret: Lucreaza 4 ore, apoi liber, apoi 4 ore, apoi 2 zile libere, apoi 12 ore la lucru si tot asa?

Practic: 4 L 4 L L 12 L 4 L 4 L L 12
Daca ar fi in regula asa, cum sa specific in contractul de munca?

Ideea este ca am nevoie de salariata in cauza, o data pe saptamana 12 ore/zi, intrucat celelalte 2 salariate sunt in repaus in ziua in cauza (asa reiese in fiecare luna).

In acest fel, respect repausul saptamanal, acord spor de weekend, dar nu stiu cat sunt de acord cu programul de lucru inspectorii ITM.

Multumesc!
1. Daca specificati acest program de lucru in contractul individual de munca este corect.

2. Din Codul muncii:

Art. 103
Salariatul cu fractiune de norma este salariatul al carui numar de ore normale de lucru, calculate saptamanal sau ca medie lunara, este inferior numarului de ore normale de lucru al unui salariat cu norma intreaga comparabil.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Inspectorii ITM nu trebuie sa fie de acord cu programul stabilit de angajator.
Va multumesc frumos!