Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia anticipata partial cf.legii 142/2016
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia anticipata partial cf.legii 142/2016

Buna dimineata, ma numesc Marius , sunt nascut pe 4 decembrie 1961, m-am angajat pe data de 11.08.1980, in noiembrie am plecat in armata,1 an si 6 luni. Am lucrat ca electrician pana in data de 01.07.2015 neintrerupt; din toata aceasta perioada muncita,m- am incadrat in gr.II de munca 9 ani si 7 luni cu procent de 100%. Intrebarea mea este daca pot depune cerere pentru pensionare anticipata conform legii 142/2016.
Multumesc anticipat!
V_marius, utilizator
Limita de varsta la 63 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de inbvaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este 35 de ani, fara stagiul asimilat.
Penalizarea va fi in functie de depasirea stagiului complet.
Va multumesc pentru timpul acordat! Multa sanatate va doresc!