Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Angajare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Angajare

Persoana pensionata pe caz de boala in urma cu 6 ani ajunsa la varsta de pensionare pentru limita de varsta pot cumula pensia cu salariul in cazul angajarii intr-o societate?
Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
Art. 118
(1) In sistemul public de pensii
, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

Prin urmare, daca se va pensiona pentru limita de varsta va putea cumula pensia cu salriul. Altfel spus, va putea incheia orice tip de c.i.m., pe durata nedeterminata saiu determinata , cu timp partial sau norma intreaga, indiferent de sectorul de activitate, bugetar sau privat si indiferent de cuantumul salariului primit sau al pensiei incasate.
Cornel Vasile, Consilier juridic