Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxele judiciare pentru daune morale pentru vatamarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxele judiciare pentru daune morale pentru vatamarea reputatiei sunt cumulative?

Taxele judiciare pentru daune morale pentru vatamarea reputatiei sunt cumulative?

Art. 7 din OUG 80/2013
Actiunile privind stabilirea si acordarea de despagubiri pentru daunele morale aduse onoarei, demnitatii sau reputatiei unei persoane fizice se taxeaza cu 100 lei

se aduna cu

Art. 3 din OUG 80/2013
(1) Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se taxeaza astfel:
a) pana la valoarea de 500 lei — 8%, dar nu mai putin de 20 lei;

?
~ Conținut șters la cerere ~
Nu se timbreaza la valoare ci doar cu suma unica de 100 lei.