avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Buna ziua, am cateva intrebari legate de varsta/conditiile de pensionare a tatalui meu. Imi cer scuze anticipat daca voi pune intrebari stupide, e prima data cand ma interesez de subiect.
Tatal meu are 60 de ani si lucreaza din 1974.

1) care din urmatoarele perioade se considera la calculul pensiei:
1.a) 1971-1974 ucenicie
1.b) 1976-1977 (1an 4luni) armata
1.c) 1977 (6luni) scoala soferi ITB (mentionez ca in prezent aceasta este meseria lui)

2) 16 ani de zile a lucrat a lucrat pe un post incadrat la grupa a 2-a. Aici inteleg ca pentru fiecare an lucrat se mai adauga 3 luni de vechime, deci 4 ani. Acesti 4 ani se pot scadea din varsta standard de pensionare (65 ani), si sa iasa la pensie la 61 ani fara sa se considere ca a iesit anticipat? Sau doar se adauga ca si puncte suplimentare la calculul pensiei?

3) in cazul in care raspunsul la punctul 2 este negativ, care sunt conditiile pentru iesirea anticipata la pensie, si cum ii va afecta pensia acest lucru?

4) unde anume se poate adresa pentru o simulare de calcul de pensie? Adica unei institutii, dar fara sa depuna actele, tocmai de aceasta simulare depinzand si decizia de a iesi anticipat sau nu. In plus, exista vreun simulator pe internet in care sa putem avea incredere, sau este o problema prea complicata?

Multumesc din suflet pentru raspuns!

Alte discuții în legătură

La pensie doru196 doru196 nascut 1957 04 06 m lucrez din 1976 08 pana in prezent stagiu militar 1an si4 luni gr 2 17ani 4luni intrebare cind ma pot pensiona multumesc ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticip partiala ami_ru ami_ru Buna ziua, Sunt nascuta in martie 1958 (femeie) si am stagiu cotizare (la 30.12.2015) de 29ani 4 luni ( format din Lucrat efectiv 24a6l + Somaj 3a5l + ctr ... (vezi toată discuția)
Ulm (ucenicie la locul de munca) + stagiul militar,intra in calculul pensiei limita de varsta ??? ContSters192068 ContSters192068 Am facut Scoala profesionala de 3 ani la zi tip ULM (ucenicie la locul de munca) cu practica in uzina,intre anii 1971-1974, ani in care am primit bursa,apoi ... (vezi toată discuția)