Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

la pensie

nascut 1957 04 06 m lucrez din 1976 08 pana in prezent stagiu militar 1an si4 luni gr 2 17ani 4luni intrebare cind ma pot pensiona multumesc anticipat
1. Pentru un barbat nascut in aprilie 1957 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 17 ani si 4 luni lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni (65/0 - 3/6 = 61 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 3 luni (38/11 + 4/3 = 43 de ani si 2 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 6 luni, in octombrie 2018;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in aprilie 2017.