Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... DATA PENSIONARII cu gr 1
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

DATA PENSIONARII cu gr 1

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti data pensinarii in urmatorul caz, in urma modificari legii 263, publicata in 30.12.2013 ?
1.barbat, data nasterii 05.04.1956
2.data angajarii aug 1981
3.studii superioare 5 ani -1976-1981
4. grupa 1 de munca 14ani, 8 luni
5.grupa 2 de munca 1 an 6 luni
6.actualmente in activitate.

Dupa calculele mele se poate pensiona.
Va multumesc
Limita de varsta la 58 de ani(05/04/2014).
Reducerea este de 7 ani,din 65.
1. Pentru un barbat nascut in aprilie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. La data actuala stagiul dvs. de cotizare la pensie este de 32 de ani si 5 luni.

3. Pentru cei 14 ani si 8 luni lucrati in gr. I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 7 ani (65 - 7 = 58 de ani).
- se adauga la stagiul de cotizare 7 ani si 4 luni.

4. Pentru 1 an si 6 luni lucrati in gr. a II-a de munca:
- nu se reduce varsta standard de pensionare deoarece era nevoie de minim 6 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 4 luni.

5. In acest moment aveti un stagiu de cotizare la pensie de 32/5 + 7/4 + 0/4 = 41 de ani si 3 luni.

6. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 58 de ani, in aprilie 2014.