Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce varsta pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce varsta pot iesi la pensie?

buna seara! va rog sa imi spune-ti la ce varsta pot sa ies la pensie dupa noua lege, ma incadrez in grupa a II a de munca si am 31,6 ani de grupa a 2-a lucrati in aceiasi unitate fara intrerupere si 2 ani armata (sunt nascut in 20.IV.1961). domeniu de activitate este exploatari miniere de suprafata. Va multumesc anticipat!
1. Pentru un barbat nascut in aprilie 1961 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Daca toti cei 31 de ani si 6 luni au fost lucrati in gr. a II-a de munca, in proportie de 100%,
atunci:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 7 ani (65 - 7 = 58 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 7 ani si n10 luni (31/6 + 7/10 = 39 de ani si 4 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 58 de ani, in aprilie 2019.
Grupa II-a de munca a fost pana la 31/03/2001.
Daca aveti 31 de ani in conditii deosebite:grupa II-a(pana la 31/03/2001) + conditii deosebite(dupa 01/04/2001)-Limita de varsta la 58 de ani.
65-7=58
La 32 de ani de conditii deosebite,aveti o reducere de 7 ani si 6 luni din 65.
Buna seara! va multumesc pt raspuns. As mai avea o intrebare, am citit modificarile aduse de noua lege...daca am 32 de ani de grupa a 2 a miner de suprafata de ce nu beneficiez de cei 13 ani de reducere conform art. 30 lit e? va multumesc anticipat!
Radu01, utilizator
Modificarile sunt pentru grupa I-a.
Daca aveti 32 de ani in conditii deosebite(grupa II-a pana la 31/03/2001 + conditii deosebite dupa 01/04/2001)reducerea este de 7 ani si 6 luni,din 65.
Daca aveti 31 de ani si 6 luni,reduecrea este 7 ani,din 65.