avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul vechimii pentru grupa I si II de munca ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul vechimii pentru grupa I si II de munca cumulate

Buna ziua!
Am si eu o intrebare daca ma puteti lamuri..... ! Tatal meu are varsta de 58 de ani si are munciti 11 ani la grupa I si 21 la grupa II ! Am inteles ca pentru cei 11 ani de grupa I ar beneficia de 5ani si 6 luni de reducere din varsta de pensionare , dar pentru cei 21 de grupa II are reducere ? Si daca da aceasta se cumuleaza cu reducerea de la grupa I? Prin urmare se poate pensiona acum sau nu?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:18, 3 Februarie 2014
Grupele superioare de munca I si II au fost pana la 31/03/2001.
Incepand cu 01/04/2001 s-a lucrat in conditii speciale si deosebite de munca.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentra la vechimea in munca de 6 luni/an grupa I-a si 3 luni/an grupa II-a si conditii deosebite.
11 ani de grupa I-a in procent de 100%,aduc o reducere cu 5 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.
21 de ani de conditii deosebite(grupa II-a pana la 31/03/2001 + conditii deosebite dupa 01/04/2001)aduc o reducere cu 4 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.
Cele doua reduceri se cumuleaza.
65 ani -10 ani = 55 de ani - limita de varsta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul varsta pensionare ionilie2013 ionilie2013 barbat 51 ani am lucrat 18 ani in grupa 1 intre 1982-2005 si as dori sa stiu daca se mai calculeaza varsta de pensionare prin scaderea cu 6 luni la an pentru ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata (fara diminuare) haurespaulina haurespaulina Nascuta 14.03.1958 / ani lucrati in romania 26 si 11 luni in grupa ll-a / ani lucrati in italia 7. Cand pot iesi la pensie anticipata fara penalizari si ce ... (vezi toată discuția)
Varsta pensie tudordiana tudordiana Buna seara, As vrea sa stiu la ce varsta se poate iesi la pensie pt urmatorul caz, va rog: -nascut in noiembrie 1957 -vechime 40 ani si 9 luni din care 29 ... (vezi toată discuția)