Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul vechimii pentru grupa I si II de munca ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul vechimii pentru grupa I si II de munca cumulate

Buna ziua!
Am si eu o intrebare daca ma puteti lamuri..... ! Tatal meu are varsta de 58 de ani si are munciti 11 ani la grupa I si 21 la grupa II ! Am inteles ca pentru cei 11 ani de grupa I ar beneficia de 5ani si 6 luni de reducere din varsta de pensionare , dar pentru cei 21 de grupa II are reducere ? Si daca da aceasta se cumuleaza cu reducerea de la grupa I? Prin urmare se poate pensiona acum sau nu?
Multumesc
Grupele superioare de munca I si II au fost pana la 31/03/2001.
Incepand cu 01/04/2001 s-a lucrat in conditii speciale si deosebite de munca.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentra la vechimea in munca de 6 luni/an grupa I-a si 3 luni/an grupa II-a si conditii deosebite.
11 ani de grupa I-a in procent de 100%,aduc o reducere cu 5 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.
21 de ani de conditii deosebite(grupa II-a pana la 31/03/2001 + conditii deosebite dupa 01/04/2001)aduc o reducere cu 4 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.
Cele doua reduceri se cumuleaza.
65 ani -10 ani = 55 de ani - limita de varsta