avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata (fara diminuare)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata (fara diminuare)

Nascuta 14.03.1958 / ani lucrati in romania 26 si 11 luni in grupa ll-a / ani lucrati in italia 7. Cand pot iesi la pensie anticipata fara penalizari si ce demersuri trebuie sa fac pentru a-mi recunaste in romania anii lucrati in italia.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:55, 2 Iunie 2014
1. - Anii lucrati in UE. sunt luati in calculul stagiului de cotizare.
- Pentru acaesta trebuie sa mergeti la Casa de Pensii si sa completati formularul E-207 = "Certificat pentru cariera asiguratului".
- Dupa completare il lasati la Casa de Pensii care se ocupa de trimiterea si primirea lui in si din Italia.
- Acelasi lucru il veti face si in Italia cand veti indeplini conditiile legilor de acolo pentru a solicita pensie.
- Veti primi pensie si din Romania si din Italia.

2. Pentru o femeie nascuta in martie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani, in martie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani, in martie 2014, adica oricand de azi inainte.

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 de ani (dvs. aveti doar 33 de ani si 11 luni).
Daca v-ati angajat la 16 ani si 1 luna,puteti avea 26 de ani si 11 luni in grupa II-a.
Grpua II-a a fost pana la 31/03/2001,atunci cand aveati 43 de ani.
43-26 de ani si 11 luni(grupa II-a)=16 si 1 luna la angajare.
Clarificati anii de grupa II-a si procentul.
Puteti avea 26 de ani si 11 luni in conditii deosebite,daca inainte de 31/03/2001 ati lucrat in grupa II-a,iar dupa 01/04/2001 in conditii deosebite(total 26 de ani si 11 luni)
Multumesc de raspuns. Mai este valabila legea pentru grupa ll-a de munca precum ca un an de munca in grupa a doua este considerat un an si 3 luni cotizatizati sau daca nu as dori sa stiu cum se mai prezinta legea pentru conditi grele de munca. (Am lucrat la masina de slefuit mobila cu adeverinta de grupa ll-a)
Ultima modificare: Luni, 2 Iunie 2014
haurespaulina, utilizator
Cati ani aveti de grupa a II-a ?Si procentul.
Data angajarii este 20 iulie 1976 in conditii grele de munca (slefuit mecanic in conditii de toxicitate) intr-o fabrica de mobila. Anii 2001 si 2003 in aceleasi conditii la acelasi loc de munca. Va rugam sa ne spuneti ce inseamna ,,procentul'' despre care cereti detalii.
Contractul de munca la fabrica de mobila s-a incheiat in anul 2003,luna sept. Am plecat in strainatate ,adunand 7 ani cu forme legale.

Alte discuții în legătură

Calcul pensie AlexandraMihaela AlexandraMihaela Buna ziua, Mama mea nu mai lucreaza de 6 ani (a fost data in somaj apoi nu a mai gasit un loc de munca din cauza varstei). In acest moment s-a ivit ... (vezi toată discuția)
Calculul vechimii pentru grupa i si ii de munca cumulate Solomonea Solomonea Buna ziua! Am si eu o intrebare daca ma puteti lamuri..... ! Tatal meu are varsta de 58 de ani si are munciti 11 ani la grupa I si 21 la grupa II ! Am inteles ... (vezi toată discuția)
Legea pensiilor marcuaurel marcuaurel buna ziua, sunt de sex feminin, cand pot sa ma pensionez daca sunt nascuta la 15 mai 1960, lucrez neintrerupt din martie 1980 si am lucrat 26 ani in grupa a ... (vezi toată discuția)