Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea pensiilor

buna ziua, sunt de sex feminin, cand pot sa ma pensionez daca sunt nascuta la 15 mai 1960, lucrez neintrerupt din martie 1980 si am lucrat 26 ani in grupa a doua de munca, la ce varsta pot sa ma pensionez anticipat? fara penalizari si la ce varsta cu pensie intreaga, multumesc
marcuaurel, utilizator
Femeile nascute in mai 1960 pot iesi la pensie de limit de varsta in febr.2022, stagiul complet de cotizare fiind de 31 ani si 9 luni.Daca aveti 26 ani grupa a II-a (lucrati in 100% in grupa) aveti o reducere de 6 ani, deci puteti iesi la limita de varsta in febr. 2016.
Pensia anticipata se acorda cu 5 ani mai devreme dacat varsta standard de pensionare ( adica febr. 2017) daca stagiul complet de cotizare este depasit cu min. 8 ani (31 ani 9 luni + 8 ani = 39 ani si 9 luni.
Pt. cei 26 ani de grupa se acorta un stagiu suplimentar de 3 luni la anul de grupa, adica 6 ani si 6 luni.
Dvs. puteti iesi la pensie, cel mai devreme in 15 febr. 2016( pensie de limita de varsta daca aveti 26 de ani impliniti lucrati la gr. a II-a.
Gabi50, utilizator
Clarificati anii de grupa.
Grupele superioare de munca au fost pana la 31/03/2001
Poate aveti ani si luni de conditii deosebite dupa 01/04/2001

La acel moment(31/03/2001)aveati 40 de ani si 10 luni.

40 de ani si 10 luni - 26 de ani = 13 ani si 2 luni,aveati la angajare.